İşsizliğe Çare Bulunamıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siirt TÜİK verilerine göre, işsizlik oranın en yüksek olduğu iller arasında. Siirt’ten seçilen neredeyse bütün milletvekilleri işsizlik sorununu çözmek için çeşitli projeler ortaya attı. Bu projelerin büyük bir kısmı gerçekleştirilmedi.  

Siirt’te yaklaşık 20 yıldır iktidar partisinden seçilen milletvekillerinin işsizliğe çözüm olarak sunduğu projeleri derledik. İşte o projeler:

22. Dönem Ak Parti Milletvekili Öner Gülyeşil ve 23. Dönem Ak Parti Milletvekili Yılmaz Helvacıoğlu’nun dönemleri incelendiğinde işsizliğe dair herhangi bir projenin olmadığı görülüyor.   

23. ve 24. Dönem Ak Parti Milletvekili Afif Demirkıran ise, kendi döneminde yaptığı bir açıklamada, ” Güneydoğu’nun makus talihini değiştirecek çok güzel projeler hazırlanmış. Siirt ile ilgili de çok önemli projeler yer alacaktır. Bunun dışında tarımın ve tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesine yönelik de çok ciddi çalışmalar var. Yeni teşvikler var. Doğu ve Güneydoğu’nun sosyal ekonomik gelişimini çok kısa bir zamanda tamamlayıp, inşallah bu terör belasını engellemiş olacağız ki halkımız çok daha rahat ve sağlıklı bir alışveriş imkanı olacak.” dedi.

Demirkıran’ın iki dönem milletvekilliği yapmasına rağmen biten herhangi bir projesi ve yatırıma imza atmadı.

İşsizliğe Çare Bulunamıyor
23. ve 24. Dönem Ak Parti Milletvekili Afif Demirkıran

Aktay Dönemi ve Mega Projeler

Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay ise, yeni dönemde uygulayacakları projeleri tanıtarak istihdama yönelik mega projeler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

“İstihdamda Yasin Aktay Farkı” başlıklı bir haberde, “Konuşmasının ikinci bölümünde uzun zamandır üzerinde çalıştıkları projeleri sunum eşliğinde tanıtan Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, Siirt İpek Halı Projesini hayata geçirdiklerini, ilk aşamada 1500 kişi çalışacağını ve bu sayının 3 bine kadar çıkacağını vurguladı. Yüksek teknolojiyle yapımı planlanan Pervari Barajı ve diğer projeler için, bir buçuk yıldır olağanüstü bir tür yatırım ajansı faaliyeti yürüttüğünü ifade eden Aktay, ‘Kredi bulunmadığı için iptal edilen Pervari Barajı projesinin lisansının yeniden çıkmasını sağladık. Bu arada yatırımcıları ikna ederek finansman konusunu da çözdük. Temel atma seviyesine geldik. İnşallah sizlerle birlikte yakın zamanda temel atmanın sevincini hep birlikte yaşayacağız.’ diye konuştu.” denildi.

İşsizliğe Çare Bulunamıyor
Eski Siirt Milletvekili Yasin Aktay

Güneş Santrali ve Panel Fabrikası Projesi

Dünyanın en büyük Güneş Enerjisi Santrali, Güneş Paneli ve İnvertör fabrikasını Siirt’te kuracaklarını kaydeden Aktay, söz konusu projeyi Enerji Bakanlığı yetkilileri ile Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da anlattığını ve hepsinin de desteklerini aldığını söylemişti.

Yasin Aktay, verdiği bir demeçte “Bu devasa projenin maliyeti 5.7 milyar dolardır.  Sosyal Destek dahil 8.500 kişiye istihdam sağlayacaktır. Güneş Enerjisi Santralini ise Siirt, Batman, Mardin ve Bismil’de kuracağız. Bu proje başlı başına ilimizin istihdam sorununa çözüm getirecek seviyededir.” dedi.

3 Bin Kişiye İstihdam: Çinko İzabe Tesisi

Siirt’te 3 bin kişiye istihdam sağlayacağı söylenen çinko izabe tesisi planlanan tarihten çok sonra açıldı. Yalnızca birkaç yüz kişinin çalıştığı fabrika daha sonra enerji maliyetlerinin artması gerekçesiyle kapanmanın eşiğine geldi, personeller işten çıkarıldı.

Yasin Aktay, konuyla ilgili verdiği bir röportajda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Şu anda ülkemizin, Hakkari, Şırnak, Siirt ve Bitlis’imizin sahip olduğu maden kapasitesiyle biz bu tesisle Türkiye’nin çinko ihtiyacının tamamını karşılayacak, hatta bir aşama sonra ihraç edecek seviyeye gelecek bir hamlenin ilk adımını atmış oluyoruz.”

Çinko fabrikasıyla ilgili gazete haberleri incelendiğinde şu ifadeler dikkat çekiyor:

“Siirt’te yapımında sona gelinen ve faaliyete girdiğinde 3 bin kişiye istihdam sağlaması planlanan Türkiye’nin ilk çinko metal külçelerini üretecek çinko izabe tesisinin kasım ayında açılacağı bildirildi.

Fabrikadaki inşaat ve montaj çalışmalarıyla ilgili bilgi veren proje koordinatörü Yüksek Mühendis Emin Gültekin, fabrikadaki çalışmaların kasım başı itibarıyla deneme üretimi yapacak noktaya ulaşacağını bildirdi.

Yasin Aktay da Kovid-19’a rağmen fabrikayı 14 ayda bitirmiş olacaklarını söyledi.

Kasım başı itibarıyla deneme üretimleriyle açılışa hazır hale gelecek fabrikanın 3 bin kişiye de istihdam sağlayacağını bildiren Aktay, fabrikanın sadece meta üretmeyeceğini, Türkiye için daha önce olmayan yeni bir teknoloji ve bilgiyi de üretip milli servete dâhil etmiş olacaklarını aktardı.

Yatırımların çinkoyla sınırlı kalmayacağını aktaran Aktay, dışarıya bağımlılığı azaltmak için kurşun, bakır, demir, krom gibi metallerle ilgili de bir süreci başlatmış olduklarını ifade etti.”

İşsizliğe Çare Bulunamıyor
Çinko Fabrikası Temel Atma Töreni

Osman Ören ve Projeleri

Siirt’te Elektrikli Otobüs Montaj Tesisi Yatırımı

Konuyla ilgili 15.04.2013 tarihli bir haberlerde şu ifadelere yer verildi:

“1994 yılında kurulan Çinli Zonda Bus firması şehir içi ve şehirlerarası otobüs imalatının yanı sıra, elektrikli otobüs teknolojisinde önemli Bir birikime sahip olup, 14 farklı modelde otobüs imal eden Çin’deki en büyük otobüs üreticilerinden biridir. Firma, Rusya, Cezayir, İspanya ve Vietnam’ da SKD Yöntemi (parçaların bir kısmını bir ülkede imal edip, başka bir ülkedemontajı yapmak) ile üretimlerini Orta Doğu, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, GüneyAmerika dâhil olmak üzere dünyanın çeşitli merkezlerinde 350’yi aşkın dağıtım ve servis noktalarında pazarlamaktadır.

İşsizliğe Çare Bulunamıyor
Eski Siirt Milletvekili Osman Ören
Zonda’nın Türk Ortakları Doğalgaz Tesisatçısı!

Çinli otobüs firmasının, Siirt’te 1 milyar dolarlık elektrikli otobüs yatırımı yapacağına dair açıklamaların ardından ilginç bir ortaklık ortaya çıktı. Yatırımın yüzde 50 ortağı olacak Siirt’te Kurulu Türk şirketinin adresi bir doğalgaz tesisatçısı. Şirket ortakları ise, sağlık memuru, servis taşımacısı ve inşaat teknikeri.

Türk şirketin izi sürüldüğünde ilginç detaylar ortaya çıktı. 3 yıl önce bir araba galerisinde kurulan şirketin Siirt’teki yeni adresi bir doğalgaz tesisatçısı. Şirket ortakları ise, sağlık memuru, servis taşımacısı ve inşaat teknikeri… Çinli şirketi, Siirtlilerin yanı sıra Niğdeliler de bekliyor. Çinli şirketin yatırım için, bu ilde de 3 yıl önce bir dizi görüşme yaptığı, protokoller imzaladığı ortaya çıktı.”

Çinli otobüs firmasının, Siirt’te 1 milyar dolarlık elektrikli otobüs yatırımı yapacağı söylenen bu proje de gerçekleştirilemedi.

İşsizliğe Çare Bulunamıyor
Çinli otobüs firmasıyla sözleşme imzalandı

“Tekstil Kent Projesi İle İşsizliğe Neşter Vuracağız” denilmişti

Tekstil projeleri ile ilgili verdiği bir röportajda Osman Ören, şu ifadeleri kullandı: “Yatırımcılarla anlaşmalar yapıldı, bugün bile İstanbul’dan gelen yatırımcılarla görüşüldü. Şuanda yatırımcılar büyük bir rağbet gösteriyor. İnşallah en kısa sürede Siirt’in işsizlik sorununa neşter vurulacak. Böylelikle bir sene içersin de 4 – 5 bin istihdam sağlayacağız.”

Siirt’ten seçilen vekillerin işliğe çözüm ve istihdama yönelik projelerinin büyük bir kısmı gerçekleştirilemedi. Şehirdeki işsizlik her geçen gün derinleşirken vatandaşın tek beklentisi istihdam.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İşsizliğe Çare Bulunamıyor
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!