Bakırhan’dan “Botan” İçin Soru Önergesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan, Siirt’te mera ve tarım alanlarının Cumhurbaşkanı kararnamesiyle kamulaştırılarak Milli Park alanı ilan edilmesinden kaynaklı vatandaşın yaşadığı iddia edilen mağduriyetin giderilmesi için TBMM’ye soru önergesi verdi.

Bakırhan, bölgedeki insanların ve muhtarların görüşü alınmadan tüm itirazlarına rağmen söz konusu bölgenin vasfının değiştirilmesinin hak sahiplerinin mağduriyetine neden olduğunu iddia ederek, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından yazılı olarak cevaplandırmasını istediği önergede şunları aktardı:

“Botan, Dicle Nehri’nin bir koludur. Aynı zamanda Şırnak, Siirt, Mardin’in Doğusu ve Batman’ı kapsayan tarihsel bir bölgeyi ifade eder. İsmini geçmişteki Botan Beyliği’nden alır. Bu tarihsel ve coğrafi öneme haiz bölge, 1421 sayılı cumhurbaşkanlığı kararının 30859 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmasıyla 15 Ağustos 2019 tarihinde Siirt ilindeki kain taşınmazlar yıllardan beri mera vasfında olmasına rağmen usule aykırı bir şekilde taşınmazların vasfı mera olmaktan çıkarılmış. Daha sonra ise bu alan milli park ilan edilmiş. Botan Milli Parkı yaklaşık 120 bin dönümden oluşuyor. Milli park olarak ilan edilen alan içerisinde vatandaşlara ait bağ, bahçe ve tarla vasfındaki tarım arazileri de bulunmaktadır. Yurttaşlara ait tarım arazileri bölge halkı tarafından etkin ve aktif olarak ekilip biçilmektedir. Siirt ilimizin ekonomisine büyük katkı sağlayan fıstığın önemli bir kısmı Milli Park olarak ilan edilen alanın içerisindeki tarım arazilerinden karşılanmaktadır.

Milli parkın içinde kalıp kamulaştırma bedeli ödenmeyen toprak için köylüler hukuk mücadelesi başlatmışlar. Ancak yıllardır sonuç alamıyorlar. Yüzyılı aşkın bir zamandır ekilip biçilen topraklar bir gecede çıkan kararname ile milli park ilan edilmesinden kaynaklı yurttaşlar ellerinde tapuları olmasına rağmen, toprakları üzerinde istediği tasarrufta bulunamıyorlar. Botan Nehri üzerinde yapılan barajların yarattığı sorunun yanı sıra, milli park ilan edilen alanda da köylüler mağdur edilmektedir.

Bu bağlamda;

1-           Botan Vadisi Milli Parkı için ne kadarlık bir alan kamulaştırılmıştır. Yapılan kamulaştırmadan kaç yurttaşın taşınmazı etkilenmiştir?

2-           Botan Vadisi Milli Parkı kamulaştırması yapılırken bölge halkının ve muhtarlarının görüşü neden alınmamıştır? Sürekli milli iradenin öneminden bahseden iktidarınız Siirt’te yapılan kamulaştırmada bölge halkı duruma karşı çıkmasına rağmen bu durum neden milli irade olarak görmemektedir?

3-           Siirt’te yaşayan yurttaşlarımız Botan Vadisi Milli Parkının yapılmasından kaynaklı mağdur olduklarını ve bundan dolayı bu duruma karşı çıkıyorlar. Bakanlık olarak bu kararınızda ısrarcı olmanızın nedeni nedir?

4-           Bilindiği üzere mera; hayvanların otlatılması ve otundan yararlanılması için tahsis edilen ve bu amaçla kullanılan yerlerdir. Milli Park ilan edilen alan bölge halkının mera alanıdır. Botan Vadisi Milli Parkın kamulaştırmasına bölge halkı karşı çıkmasına ve mağdur edilmesine rağmen neden böyle bir karar alınmıştır?

5-           Botan Vadisi Milli Parkının kamulaştırılmasına karşı açılmış kaç dava mevcuttur? Söz konusu alan ile ilgili hukuki süreç ne aşamadadır?

6-           Bir bölgenin Milli Park ilan edilmesi için korunmaya muhtaç tabii ve kültürel alan bulunması gerekiyor. Milli Park ilan edilen alanda korunmaya muhtaç bir alan olmamasına rağmen söz konusu bölgenin kamulaştırılmasının nedeni nedir?

7-           Milli park olarak ilan edilen alan içerisinde kalan özel mülkiyete konu taşınmazlarla ilgili alınan kamulaştırma kararı sebebiyle bugüne kadar vatandaşların mağduriyetini giderecek herhangi bir ödeme yapılmış mıdır? Yapılmış ise ne kadardır? Yapılmamış ise neden yapılmamıştır?

8-           Botan Vadisi Milli Park ilan edilen alan içerisindeki korucuların ve iktidarınıza yakın kişilerin özel mülkiyet taşınmazlarının kamulaştırılmamasının özel nedeni nedir? İktidarınıza yakın kişilere neden böyle bir iltimas tanınmıştır?

9-           Söz konusu kamulaştırmadan zarar gören yurttaşların mağduriyetini gidermek için bakanlığınız ne gibi adımlar atacaktır?”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bakırhan’dan “Botan” İçin Soru Önergesi
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!