Çağın Sorununa Dikkat Çekildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Sol Parti Milletvekili Tuncer Bakırhan, Siirt’te artan uyuşturucu madde kullanımının artmasıyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdi.

Siirt’in adeta uyuşturucunun merkezi haline dönüştüğünü belirten Bakırhan, “Bölgede neredeyse tüm illerimizde olduğu gibi vekili olduğum Siirt’te de maalesef uyuşturucu kullanımı özellikle gençler arasında çok yaygınlaşmış durumdadır. Genç nüfus ve doğurganlık sıralamasında Türkiye’de 2. sırada yer alan Siirt, adeta bir ticari alan haline gelen uyuşturucunun merkezlerinden birine dönüşmüş durumdadır.” dedi.

Siirtli gençlerin yüzde 20’sinin uyuşturucu madde kullandığını söyleyen Bakırhan, “Yapılan bazı araştırmalara göre, Siirt’te yaşayan gençlerin yaklaşık %20’sinin uyuşturucu madde kullandığı tespit edilmiş. Bu oranın erkeklerde kadınlara oranla daha yüksek olduğu araştırmanın sonucuna yansımıştır.” dedi.

Siirt’in eski mahallelerinde uyuşturucu kullanımının daha yüksek olduğunu ifade eden Bakırhan, şunları söyledi:

“Siirt’te uyuşturucu kullanımın en yoğun olduğu mahallelerin başında eski Siirt olarak bilinen Dumlupınar, karakol, İnönü, Sakarya, Conkbayırı, Ulus ve Batı mahalleleri gelmektedir. Siirt’e uyuşturucu getirenlerin yetkililer tarafından bilinmesine rağmen bir şey yapılmadığını öne süren yurttaşlar, çocuklarının sokağa çıkmasından endişe duyduklarını bildirmekteler. Aileler çocuklarını okula göndermeye korktuklarını ifade ediyorlar. Çünkü aileler, okulları çocuklarının uyuşturucuya alıştırıldığı yer olarak görüyorlar.”

Bakırhan konuyla ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya şu soruları yöneltti:

Bu bağlamda;

  1. Siirt’te uyuşturucu kullanımı son yıllarda artış göstermiştir. Özellikle gençler ve çocuklar arasında uyuşturucu kullanımı ve madde bağımlılığının yüksek olmasının nedenleri nedir?
  2. Siirt’te 2002-2023 yılları arasında uyuşturucu madde bağımlısı toplam kaç çocuk ve genç tespit edilmiştir? Bu kişilerin yaş, cinsiyet dağılımı, medeni durumu, mesleki durumu ve aylık gelirleri ne şekildedir?
  3. Siirt, uyuşturucu madde kullanımı ve suç işleme oranı konusunda Türkiye’de kaçıncı sıradadır? 2002-2023 yılları arasında Siirt’te uyuşturucu madde kullanımından kaynaklı kaç kişi ölmüştür?
  4. Siirt’te uyuşturucu ile mücadele için rehabilitasyon merkezleri var mıdır? Var ise kaç tanedir? Yok ise neden yoktur?
  5. 2002- 2023 yılları arasında Siirt’te uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine başvuran kişi sayısı kaçtır?
  6. Siirt’te uyuşturucu madde kullanımı ve satışı daha çok hangi mahallerde ve semtlerde yaşanmaktadır? Siirt’in bazı mahallerinde ve semtlerinde uyuşturucu madde kullanımına ve satışına izin verilmesinin nedeni nedir?
  7. Siirt’in bazı bölgelerindeki mahalle sakinlerinin uyuşturucu madde satan, uyuşturucu madde kullanan ve hırsızlık yapan kişileri birçok defa kolluk kuvvetlerine bildirmelerine rağmen salt kolluk kuvvetlerinin bu durum ile mücadele edebileceğini düşünüyor musunuz?
  8. 2002-2023 yılları arasında Siirt’te kaç uyuşturucu operasyonu gerçekleştirilmiştir? Bu operasyonlar sonucunda kaç kişi yakalanmış ve tutuklanmıştır? Operasyonlar sonucunda ne kadar uyuşturucu ele geçirilmiştir? 3-5 torbacıyı alıp birkaç ay cezaevinde tutmakla uyuşturucu ile mücadele edebileceğinizi düşünüyor musunuz?
  9. Toplumu zayıf düşüren, gençleri bataklığa sürükleyen, aileleri perişan hale getiren uyuşturucu illetinin kullanılması ve satılması ile daha etkin bir mücadele yürütülmesi konusunda bakanlık olarak ne gibi önlemler alacaksınız?
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çağın Sorununa Dikkat Çekildi
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!