“Ciddi Bir İlaç Krizi Bizi Bekliyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun bir zamandır pek çok ilaca erişimde sıkıntı yaşadıklarını belirten Batman Eczacılar Odası Başkanı Eczacı Kerem Edemci, ciddi bir ilaç krizinin kendilerini beklediğini söyledi.

44.Bölge Batman–Siirt–Muş Eczacılar Odası Başkanı Eczacı Kerem Edemci, “25 Eylül Dünya Eczacılar Günü” dolayısıyla ilaç sorunu ve eczacıların yaşadığı sıkıntılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

İlaç sıkıntısından dolayı çoğu kez hastalarla karşı karşıya geldiklerini, hastaların kimi ilaca ulaşamadıklarını ifade eden Edemci, ilaç fiyatlarındaki artışın da hastaları mağdur ettiğini vurguladı.

Yaşadıkları ekonomik sıkıntılardan dolayı 6 eczanenin kapandığını aktaran Edemci, giderlerinin arttığını, eczacıların kâr oranının ise ciddi oranda azaldığını dile getirdi.

İlaç tedarikindeki sıkıntıların giderilmesi için bir an önce ilaçta kur güncellemesinin yapılması gerektiğine işaret eden Edemci, yetkililere çağrıda bulundu.

“6 ECZANE KAPANDI”

İlaçta kendilerini ciddi bir krizin beklediğine dikkat çeken Edemci, “14 yıl boyunca güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesinde kısmen de olsa yapılan iyileşmeler eczacı meslektaşlarımızın içine girdiği ekonomik krizi çözmeye yeterli olmadı. Bu durum bazı ilaç firmalarının ülkemize girmemesine ve kimi ilaç firmalarının da yavaş yavaş ülkemizden çekilmesine neden oldu. Son süreçte 44’üncü bölgeye bağlı olan 6 eczanemiz ekonomik krizden dolayı kapanmak zorunda kaldı.” diye konuştu.

“İLAÇ FİYAT KARARNAMESİ GÜNCELLENMELİ”

Kâr oranlarının ciddi anlamda düştüğünü kaydeden Edemci, “Maalesef giderlerimiz yüzde 300 bandında artarken kârlılıklarımıza ise kısmi iyileştirme oldu. Bu da eczacı meslektaşlarımızı ileride çok ciddi sorunların beklediğini gösteriyor. Bu anlamda acil bir şekilde ilaç fiyat kararnamesinde ciddi güncellemenin yapılması gerekiyor ki eczacılarımız bir nebzede olsa rahatlasın.” dedi.

“CİDDİ İLAÇ YOKLARI YAŞIYORUZ”

İlaçtaki erişim sıkıntısından ötürü çoğu kez hastalarla karşı karşıya geldiklerini belirten Edemci, şöyle devam etti:

“Hastalarımıza ilaç yok dediğimiz zaman ve hele hele önemli ilaçlara yok dediğimiz zaman, maalesef hastalarımızla karşı karşıya kalmak zorunda kalıyoruz. Özellikle biyoteknolojik ilaçlar, kanser ilaçları ve akıllı ilaçlarda maalesef ciddi ilaç yokları yaşıyoruz. Bu durum yerli ilaç firmalarına da yansımak üzeredir. Çünkü ilaç firmalarımız ilaç etken maddelerini ve ambalajlarını döviz kuru üzerinden yurt dışından getiriyor. Durum böyle giderse yerli ilaçlarda da ciddi bir ilaç krizini bekliyoruz.”

“İLACIN HASTAYA ULAŞIMI SAĞLANMALIDIR”

İlaç sıkıntısının giderilmesi için kur güncellemesinin yapılması gerektiğini vurgulayan Edemci, “İlaç fiyatlandırmasında kullanılan bir Euro değeri için belirlenen liranın güncel kurun çok altında olması nedeniyle piyasada birçok ilacımız yok ve birçok ilacın da yokların arasına girmesi aşikâr bir durum. Dolayısıyla yapılacak olan iyileştirmelerin, ilacın hastaya ulaşmasına imkan sağlayacak seviyeye getirilmesine ve yaralara pansuman değil de yaraları iyileştirecek bir duruma getirilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“HASTALAR 4-5 İLAÇTAN ANCAK BİR VEYA İKİSİNİ ALABİLİYOR”

Her geçen gün ilaç fiyat farklarının arttığını, bu durumun vatandaşları mağdur ettiğini belirten Edemci, son olarak şunları söyledi:

“Hastalarımız artık eczanelerde reçetelerinde yazılan 4-5 ilaçtan ancak birini veya ikisini alabiliyor ve tedavilerini eksik bırakabiliyorlar. 25 Eylül’ün hem mesleğimizin hem de meslektaşlarımızın ekonomik sorunlarının çözümüne katkı sunacak bir gün olmasını temenni ediyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
“Ciddi Bir İlaç Krizi Bizi Bekliyor”
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!