Diyarbakır’da Sürücüler Kurallara Uyuyor Mu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Taşıt sayısına göre Türkiye’de en çok trafik kazasının yaşandığı üçüncü şehir olan Diyarbakır’da şoförlerin trafik kurallarına uyup uymadıklarını vatandaşa sorduk.

Diyarbakır, taşıt sayısına göre en çok trafik kazasının yaşandığı üçüncü şehir. Trafik yoğunluğunun arttığı, ana hatların kilitlendiği Diyarbakır’da vatandaşlar, trafik kazalarının büyük ölçekte sürücü hatalarından kaynaklandığını düşünüyor.

‘SÜRÜCÜLER KURALLARA UYMUYOR’

Diyarbakır’daki sürücülerin kurallara uymadığını söyleyen Emin Ermin, “Diyarbakır’da trafik kurallarına uyulmuyor. Hat içi araçlar olur olmaz her yerde duruyorlar. Durakların ötesinde duruyor. Sinyal de vermiyorlar. Bazen trafikte kafa kafaya geliyoruz onlarla. Bunun çözümü yerel yönetimlerde, trafik kurallarına uymak bir de insanlarımızın kültürü. Temel olarak kültür çözer” dedi.

İzzet isimli bir vatandaş ise “Kurallara uyulmuyor. Birkaç kez kaza geçirdim. Sürücüler çok dikkatsiz. Burası batı gibi değil. Burada durduğun gibi kornaya basıyorlar. Batı da insanlar sabırlı burada sabırsızdır. İnsanlarımız gergin. Bu sorun nasıl çözülür bilmiyorum” dedi.

‘YEREL YÖNETİMLER ÇÖZÜM BULSUN’

Sorunun çözümü için yerel yönetimlerin bir çözüm bulması gerektiğini ifade eden Veysel İzgi ise şunları söyledi: “Trafik kurallarına uyulmuyor. Birkaç gün önce bir soruna şahitlik ettim. Trafik ışıkları kurallarına uygulamadığı için zabıta, şoförü uyardı ama şoförün hoşuna gitmedi. Bunun çözümü halkta değil. Valiliğin ve belediyenin buna yönelik çalışmaları olmalı. İnsanlarımız kurallara uymuyor.”

Ekonomik ve toplumsal sorunlarının sürücüleri gerdiğini söyleyen Seval isimli vatandaş, “Hiç kimse kurallara uymuyor. Diyarbakır’da trafik yoğunluğu var. Hem devlet hem de insanlar çok sorumsuz bu konuda. Bu sorunlar düzenli bir sistemle daha iyi bir devletle, insan ahlakıyla çözülür. Herkes çok gergin hem ekonomik durumlar, toplumsal problemler insanlar çok gergin ve haliyle böyle sorunlar çıkıyor” dedi.

‘EĞİTİMSİZLİKTEN KAYNAKLI’

Sorunun temelinin eğitimsizlikten kaynaklandığını söyleyen vatandaş, “Ben dahil kimse trafik kurallarına uymuyor. Salapati kullanıyoruz. Çocukluğumuzdan beri öyle alıştık. Sorun yaratıyor tabi. Trafik kurallarına uymak lazım. Vatandaşa yol vermek lazım. Bu sorunların temeli cahillikten geliyor. Eğitim, öğretim şart” dedi.

Yöneticilerin kent ile ilgili çalışmalar yapmadığını, işlerin kendiliğinden yürüdüğünü söyleyen Şeyhmus isimli vatandaş, şunları söyledi:

“Kimse kurallara uyumaz. Her şey keyfi muameledir. Benim yerim yurdumdur burası. Ama sorun var yani. İnsanlarımızda o ahlak oluşmamış. İnsan kendi hakkını da başkalarının haklarını da bilmeli. Çözümü devletten beklemiyorum. Zaten ne kadar kötü şey varsa istiyor. Gelen yerel yöneticiler bir şey yapmıyor. Her şey kendiliğinden yürüyor. Rant dünyasıdır, çıkar dünyasıdır. Kim nerde ne koparıyorsa. Uzun süreli bir yönetim, bir belediye bir eğitim halkla sık sık buluşma. Ama maalesef bunlar yok.”

Fatma Temel – Veli Baltacı / Özel

Diyarbakır’da Sürücüler Kurallara Uyuyor Mu?
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Diyarbakır’da Sürücüler Kurallara Uyuyor Mu?
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!