Dünya Tütünsüz Günü’nde Sigaranın Zararlarına Dikkat Çekildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siirt’te 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde Sağlık İl Müdürlüğü ve Yeşilay Şube Müdürlüğü tarafından açılan stantta sigaranın zararları anlatıldı, broşür dağıtıldı.

Etkinlikte konuşan Siirt İl Sağlık Müdürü Erol Emre Ömür, “Bugün 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü olarak bütün dünyada kutlanıyor 1987 yılından beri. Amaç sigaranın zararlarını halka anlatmak ve vatandaşları tütünü, sigarayı bıraktırma konusunda bilinç oluşturmak. Sigara, tütün dünyanın bir numaralı sağlık sorunu, toplum sağlığı meselesi halk sağlığı sorunu.” dedi.

Kanserlerin ve kronik hastalıkların birinci nedeni sigara olduğunu belirten Ömür, “Bugün kanserlerin erkeklerde %35’inin sebebi sigara, bayanlardaki tüm kanserlerin %15’i yine sigara. Akciğer kanserlerin %95’i sigara. Kalp krizlerinin, kronik apsiktif akciğer hastalıklarının ve bütün kronik hastalıklarının sebeplerine baktığımızda sigarayı birinci sırada neden olarak görebilirsiniz.” dedi.

Dünya Tütünsüz Günü’nde Sigaranın Zararlarına Dikkat Çekildi

Gençlerin sigaradan uzak tutulması gerektiğini belirten Ömür, şunları söyledi:

“Böylesine önemli bir konuda sağlık bakanlığı olsun, sivil toplum örgütleri olsun, siz değerli basın mensupları olsun mutlaka bir şeyler yapmamız gerekiyor. Özellikle gençlerimize sigarayı iyi anlatmamız gerekiyor. Sigaradan uzak tutmamız gerekiyor. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz. Özellikle geri kalmış bölgelerde, Türkiye’de güneydoğu bölgesinde sigara kullanımı maalesef yüksek. Bu konuda Milli eğitim müdürlüklerine, aile ve sosyal politikalar müdürlüklerine, emniyete, jandarmaya herkes bu benim sorunum dememeli, herkes bu işin bir tarafından tutmalı.”

“Evlatlarımızın Yanında Sigara İçmememiz Gerekiyor”

Çocukların yanında sigara içilmemesi gerektiğine değinen ve sigarayı bıraktırma kliniklerinin programlı bir şekilde tedavi sürdürdüğünü belirten Ömür, “Aile olarak ne yapacağız, en başında kendi evlatlarımızın yanında sigara içmememiz gerekiyor. Sadece bunu bile yapsak bu bile kafi. Sigarayı bıraktırma kliniklerimiz var bizim KETEM diye Siirt’te 3 tane var. En son Kurtalan’da açtık. Burada çalışan doktor arkadaşlarımız ve sağlık personellerimiz tedavi için gelen arkadaşlarımızı dinliyorlar, muayene ediyorlar, uygun bir tedavi programı hazırlıyorlar.” dedi.

Sigara bıraktırma polikliniğine başvuran vatandaşların iyi bir oranda tedavi edildiğini belirten Ömür, şunları söyledi:

“2022 yılında 550-560 civarında bize müracaata gelen oldu. Bunların %10’u sigarayı bıraktı. %10 oran bence bizim için iyi bir oran. Bu konuda vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum.”

Siirt Eğitim Araştırma Hastanesi Kanser Tarama Birimi ve Sigara Bıraktırma Polikliniği Sorumlusu Dr. Büşra Eski Furuncu ise, sigara bırakma konusunda şunları söyledi:

“Biz haftanın her salı günü sigara bıraktırma polikliniği olarak aktif olarak hizmet veriyoruz. Özellikle belli bir gün seçmemizin bir sebebi var. Aldığımız eğitimler doğrultusunda sigarayı bırakacak kişi bu konuda gerçekten kararlı mı? O güne kadar sabredebilecek mi? Öncelikle bunu görmemiz gerekiyor. Eğer gerçekten kararlıysa zaten polikliniğe geldiğinde önce bir bağımlılık seviyesini ölçmeye çalışıyoruz. Mevcut sağlık durumuna göre de koşullarımıza göre tedavisine başlıyoruz.”

Dünya Tütünsüz Günü’nde Sigaranın Zararlarına Dikkat Çekildi

Düzenli bir şekilde tedavilerine devam eden hastaların verimli sonuç aldığını belirten Furuncu, “Eğer hastamız kontrollerine düzenli geliyorsa yaklaşık 3 ile 6 ay arasında takip ediyoruz kendisini. Genelde kontrollere düzenli gelen hastalarımız gerçekten bırakmış bir şekilde, tütünsüz bir şekilde devam ediyor hayatına. Ve biz hep sigara odaklı konuşuyoruz ama sadece sigara değil nargile, nargile kalemi, elektronik sigara da hepsi aynı kapsamda bizim için. Hepsi zararlı.” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğüyle işbirliği içerisinde vatandaşlara bağımlılıkla ilgili duyarlılıklarını belirten Siirt Yeşilay Şube Başkanı Şener Tanık, şunları söyledi:

“Siirt’te bulunan hemşerilerimiz ve sigara bağımlısı bulunan vatandaşlarımıza sigara bırakmasını dile getirdik. Broşürlerimizi dağıttık. Sağlık müdürümüz ve sağlık camiası ile birlikte tüm milletimize gereken bağımlılıkla ilgili duyarlılıklarını dile getirdik. Sigara içmemeleri için gereken şeyleri izah ettik. Aynı zamanda da Yeşilay şube başkanı olarak bizim Siirt’te YEDAM merkezimiz var. YEDAM merkezimizde de bağımlılıkla ilgili tüm çalışmaları orada bulunan arkadaşlarımız ilgileniyor.”

Dünya Tütünsüz Günü’nde Sigaranın Zararlarına Dikkat Çekildi

Yeşilay’a başvurarak tedavi edilen hastaların Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de tedavi gördüğünü belirten Tanık, “Sağlık müdürlüğüyle birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizi aştığı takdirde orada bulunan arkadaşlarımız Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bulunan psikiyatri doktorlarına yönlendiriyorlar. Orada gereken tedaviyi de görüyorlar. Bir üst merkeze de gereken herhangi bir çalışma olduğu zaman üst merkeze de yolluyorlar.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dünya Tütünsüz Günü’nde Sigaranın Zararlarına Dikkat Çekildi
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!