Ellerden Düşmeyen Ata Yadigârı Bastonlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şırnaklıların Elinden düşürmediği ata yadigârı bastonlar, her mahallede toplanan vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi ile hem yapıyorlar hem de geleneği sürdürüyorlar

Şırnak’ta erkeklerin çoğunun ellerinde bastonlarıyla sokaklarda görmek mümkün kimisi bir aksesuar olarak kimisi de yürüme güçlüğü çektiği için hemen hemen her yaş grubunun elinde görünen bastonların yapımı bir ustanın elinden geçmiş ve her ustanın ayrı bir hikâyesi bulunmakta.

Yaklaşık 100-200 yıl önce kendilerini çeşitli hayvanlardan koruma amaçlı olarak, çevrede bulunan ağaç dallarını kullanan Şırnaklılar, daha sonra bu ağaç dallarını baston haline getirdi. Şırnak merkez Bahçelievler mahallesinde bulunan günün belirli saatlerinde mahalledeki arkadaşlarla bir araya gelerek baston yaparken eski dönemleri de yâd ettiklerini ifade eden mahalleli Ömer Cavlak; “Bundan 100 200 yıl önce köylerde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyorduk o zamanlar bastonlarımız muhakkak olmalıydı çünkü (yılan, kurt) yırtıcı hayvanlardan ve çoban köpeklerinden korunmak için silah olarak kullanıyorduk. Bir yılan çıktığında hemen bastonumuzla müdahale edebiliyorduk dedelerimiz babalarımız bastonculuğu meslek haline getirmişlerdi. Genç yaşlı herkesin elinde mutlaka bulunurdu. Şimdi bizlerde hala o geleneği sürdürüyoruz” dedi.

Ellerden Düşmeyen Ata Yadigârı Bastonlar

“Çeşit çeşit baston koleksiyonu bulunmakta”

Eskisi gibi olmasa da hala ormanlık alanlarda çeşitli ağaçlardan aldıkları dallardan baston yaptıklarını belirten Cavlak, “genelde sulu ağaç dallarını tercih etmiyoruz daha çok badem, meşe, palamut ve envai çeşit ağaçlardan yapıyoruz bastonları makine kullanılmadan tamamen el yapımı ile belirli bir yapım aşamasından geçiyor. Arkadaşlarımız ile toplandığımızda her birimiz günde 2 3 baston yapabiliyoruz. Atalarımızdan kalma bir gelenek şimdi çok tercih edilmese de bu geleneği sürdürmeye çalışıyoruz her birimizin evinin bir köşesinde veya dükkânlarda çeşit çeşit baston koleksiyonu bulunmakta. Yaptığımız bastonları çoğunlukla bize gelen misafirlere, yaşlılara hediye olarak veriyoruz. Bazen de 100-150 lira arasında satışını yapıp kendimize ek gelir sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Ellerden Düşmeyen Ata Yadigârı Bastonlar

Baston bölgemizde önemli bir gelenek

Ata yadigarı bastonları yapmak için günün belirli saatlerinde arkadaşları ile birlikte toplanan vatandaşlardan Hasan Sevim: “ Eskiden insanlar nereye giderlerse gitsinler ellerinde mutlaka baston olurdu. Bastonlar bölgemizde önemli bir gelenekti Bu geleneği şuan yaşatmaya çalışıyoruz bizler aynı mahalledeyiz hem akrabayız hem beraber büyüdük artık gençler pek sohbetimize gelmiyorlar bizlerde gün içerisinde bir araya toplanarak yapıyoruz bastonları ,amaç kültümüzün bir parçası olan geleneği yaşatmak ve diğer kuşaklara aktarmak diye aktardı.

Cizrem Gazetesi / ÖZEL HABER (Mevlüde SEVİM)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ellerden Düşmeyen Ata Yadigârı Bastonlar
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!