Haberimiz Meclis Gündeminde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siirt’te neredeyse her 15 günde bir toplantı, gösteriş ve yürüyüş yasağı kararı alınıyor. Ne Haber’in gündeme getirdiği “Bitmeyen Ayrımcılık Yasağı” belgeseli üzerine Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Sarıtaş’ın Meclis’e sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

“Milletvekili olduğum Siirt’te toplanma ve gösteri yapma özgürlüğü bağlamında yaşanan hak ihlallerine her gün bir yenisi daha eklenmektedir. Son olarak, 13/06/2023 tarihli Siirt Valiliği web sitesinde ilan edilen yasak kararı da bu minvalde olup “… kamu düzeni ve güvenliğinin tesisi, can ve mal güvenliği, kişi dokunulmazlığı, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanması, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, olası yasa dışı eylemlerin önlenerek müessif olayların yaşanmaması amacıyla il ve ilçelerde her türlü açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, toplu olarak karşılama ve uğurlama merasimleri, kurum ve kuruluşların kendi binası dışında yapacakları basın açıklaması, oturma eylemi, miting, çadır kurma, imza kampanyası, stant açma, kitlesel cenaze merasimi, anma töreni, şenlik, konser, eğlence, oyun temsili, gösteri gibi eylem ve etkinlikler 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğinde 13 Haziran saat 00.01’den 27 Haziran saat 23.59’a kadar 15 gün süreyle yasaklanmıştır” denilmiştir. Bu açıklamadan anlaşıldığı üzere, 15 günlük süreyle verilen yasak kararı ayın yarısını kapsamakta. Bu haliyle kentte bir ayın yarısı yasaklı geçmektedir.”

Konu ile ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya şu sorular soruldu:

1- Siirt Valiliği tarafından kentte 15 gün süreyle yasak kararı alınmasının yasal dayanağı nedir?

2- İdarelerin sınırsız takdir hükümlerinin olmasının yarattığı veya yaratacağı hak ihlalleri hakkında başlatılmış soruşturmalar var mıdır?

3- Anayasa’nın ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı’nı düzenleyen 34’üncü maddesi, “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir” demektedir. İlgili madde göz önüne alındığında, Siirt Valiliği’nin almış olduğu kararlar Anayasa’ya aykırı değil midir?

4- Valiliklerce Siirt’in de olduğu bölge kentlerinde sık şekilde eylem-etkinlik yasağı alınması bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

5- Siirt’te son 1 yıl içerisinde; yapılmasında sakınca bulunmayan, izinsiz yapılabilen ve kolluk güçlerince zor kullanılmayan kaç eylem-etkinlik olmuştur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Haberimiz Meclis Gündeminde
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!