HÜDA Par Siirt İl Başkanı: “Gün Dayanışma, Birlik ve Beraber Olma Günüdür”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HÜDA Par Siirt İl Başkanı Abdulhakim Tekin, yaşanan deprem sonrası birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. Tekin, “Gün dayanışma, birlik ve beraber olma günüdür.” dedi.

HÜDA Par Siirt İl Başkanı Abdulhakim Tekin, düzenlendiği basın açıklamasında, “Öncelikle depremde hayatını kaybeden, vefat edenlere Allahtan rahmet diliyorum. Kalanlara da sabr-ı cemil diliyorum. Allah memleketimizi toplumumuzu hepimizi daha beterinden muhafaza etsin korusun. Malumunuz artarda iki büyük deprem yaşadık. Bu büyük musibetin acının ne tarifi ne telafisi vardır. Maalesef çok büyük bir mağduriyet oluştu. Bu anlamda oluşan bu acı ve mağduriyet hem bireysel hem toplumsal hafızamızda derin izler bırakacaktır. Bu derin izler kolay kolay unutulamayacaktır. Şuan toplumsal bir taziye durumunu yaşıyoruz. Herkeste buna göre davranmak zorundadır. Özellikle bu toplumsal yaşanılan taziye durumuna zarar verecek halel getirecek tavırlardan sözlerden kaçınmak lazım.” dedi.

Toplumsal dayanışmaya vurgu yapan Tekin, “Ortada büyük bir mağduriyet var,  büyük bir mağduriyet oluşmuş. Herkes kendi imkanına göre bu mağduriyeti nasıl giderebilmenin hesabını yapması lazım. Maddi anlamda manevi anlamda kim ne yapabiliyorsa, hiçbir şey ellerinden gelmiyorsa bir güzel söz bir teselliyle bile bu mağduriyeti gidermenin gayreti içerisinde olmamız lazım. Toplumsal olarak toplumumuz bu konuda takdire şayan ve gıpta edilecek bir duyarlılığı yakaladı elhamdülillah. Hakikaten bu gıpta edilecek bir durumdur. Bu dayanışma ve yardımlaşma ruhuna halel getirecek söz ve tavırlardan herkesin kaçınması lazım. Madem bu birlikteliği bu dayanışmayı yakaladık, toplumumuz bu ruhu bu anlayışı yakaladı, özellikle herkesin de buna zarar verecek söz ve fiillerden kaçınması lazım.” diye konuştu.

Tekin, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Eğer bugün böylesine büyük bir acı, böylesine büyük bir felaket bizi bir araya getirmeyecekse, bizi önyargılarımızdan ve basit işin kolayına kaçan eleştirilerimizden uzaklaştırmayacaksa biz ne zaman böyle olabileceğiz. Deprem öncesinde yapılması gerekenlere dahil elbette bazı eleştiriler yapılabilir ama bugün bunun sırası değildir. Bugün bunu yapmakta bir maharette değildir. Hatta bunu yapmak sizi toplumun diğer kesimine göre daha aydın daha entelektüelde kılmaz. Çünkü sizin söylediklerinizi herkes biliyor, herkes görüyor aslında herkeste söyleyebilir. Ama az önce de söylediğim gibi, bu taziye durumunda yapılması gereken bu değildir.

Deprem bölgesinde gördüğümüz manzaralar bize şunu gösteriyor, o depremi yaşayan ya da etkilenen kişiler sarılacak bir insan ihtiyaç duyuyor, onu teselli edecek bir insana ihtiyaç duyuyor. Yani sizin fikriniz, zikriniz, siyasi görüşünüz önemli değil, adam o an sarılıp belki ağlayacağı birisine muhtaç olduğu bir durumda bizim başka şeylerle kendimizi meşgul etmemiz basitliktir. Şairin dediği gibi, melali anlamayan nesle aşina değiliz, eğer biz onların acısını, onların derdini bugünde anlamayacaksak biz onlara yakında değilizdir aslında. Onun için bu konuda herkes daha hassas, daha duyarlı davranması gerekir. Bugün yapılacak olan dayanışma ve yardımlaşmadır.

Siirt halkına sizin vesilenizle de teşekkür ediyorum, bu konuda büyük bir duyarlılık gösterdiler. Sosyal ve yardımlaşma noktasında ve özellikle STK’lar kurumlar ellerinden geleni yaptılar. Halk bu duyarlılığı gösterdi. Elhamdülillah biz de ilk günden beri genel merkezimiz 12 ekip kurmuş, bu 12 ekip şuan depremin olduğu o 10 ilde hem merkezde hem taşrada insanları teselli için alandadırlar, dolaşıyorlar. Siirt’te de sizin vesilenizle tüm bu depremden etkilenen kişilere sesleniyoruz, yani bu konuda mağduriyetleri varsa bizim irtibat numaramızda var bize ulaşsınlar. Bu konuda elimizden gelen ne ise onu yapmaya çalışacağız. Sizin vesilenizle tekrardan sesleniyorum, gün dayanışma, birlik ve beraber olma günüdür.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
HÜDA Par Siirt İl Başkanı: “Gün Dayanışma, Birlik ve Beraber Olma Günüdür”
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!