Kadın Doğum Uzmanı Güler: “Normal Doğumu Teşvik Etmeye Çalışıyorum”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadın Doğum Uzmanı İsmet Güler, doğum yapacak olan kadınların sezaryan teklif ettikleri fakat doğru olanın normal doğum olduğunu söyledi.

“Normal doğumun mu yoksa sezaryan mı?” Kadın Doğum Uzmanı İsmet Güler’e sorduk. Güler, normal doğuma teşvik ettiğini söyledi.

Normal doğumun daha sağlıklı olduğunu belirten Güler, “Herhangi bir vakayı teşkil etmeyen vakalarımızda da her zaman normal doğumu teşvik etmeye çalışıyorum. Doğru olanı da normal doğumdur. Normalde fizyolojik olan her zaman için müdahale etmeden olan doğumlardır.” dedi.

İhtiyaç olursa sezaryan doğumu yaptıklarını ifade eden Güler, “Tabii ki bazı ihtiyaçlar gereksinimler nedeniyle sezaryana da geçtiğimiz durumlar var. Özellikle çocuğun aşırı iri olması, pozisyon tersliği gibi vakalarda sezaryana geçme zorunluluğumuz oluyor ama kadın için her zaman en sağlıklısı ve fizyolojik olanı normal doğumdur.” diye konuştu.

Doktor kontrolünde gerçekleştirilen normal doğumun sağlıklı olduğunu belirten Güler, “Hem vücudun kendini toparlaması hem de dengelemesi açısından anatomik olan normal doğumdur. Eski zamanlarda evde doğumların fazla olması sadece doktor harici ebelerle doğumun getirilmesiyle bazı sıkıntılar ortaya çıkabiliyordu ama şimdi genel itibarıyla doktor kontrolünde olan doğumlar var.” cümlelerini kullandı.

“Unutmamak Gerekir ki Sezaryan Bir Operasyondur”

Şartlarda olumsuzluk olmadığı müddetçe normal doğum önerdiklerini ifade eden Güler, şunları söyledi:

“Doğum bir korku ve panik durumu. Daha önce kendini bu duruma hazırlamayan anne ya da gebelerimiz bazen sezaryanı teklif edebiliyor. Şartlarda eğer herhangi bir olumsuzluk yoksa biz hastayı her zaman telkin ediyoruz. Doğum şekli ile ilgili bilgiler veriyoruz. Bilmedikleri durum ile ilgili insanların korkusu oluyor. Doğumda da birazcık ağrılı durum vardır diyerek ön korkular fazlalaştığı için insanlar tabii ki sezaryana daha kolay olacakmış gibi davranıyor. Unutmamak gerekir ki sezaryan bir operasyondur. Her zaman daha risklidir. Şartlarımız uygunsa mümkün olduğunca normal doğum gerek.”

Kadın Doğum Uzmanı Güler: “Normal Doğumu Teşvik Etmeye Çalışıyorum”
Kadın Doğum Uzmanı İsmet Güler

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum sonrası dikkat edilmesi gerekenler ilgili de bilgi veren Güler, “Doğum öncelikle operatif bir durum. Hastane ortamında biraz daha steril bir durum. Hem enfeksiyon ortamından biraz daha kaçınmak açısından hem de anne sağlığı ve bebek sağlığı açısından hastane ortamında olması önemli. Bebek doğduktan sonra küvezde oksijen takibi ile çocuğun kendini toparlaması sağlandıktan sonra en yakın sürede anneye verilip annenin emzirmesi ve duygusal bağlarının bir an önce kurulması bizim için önemli. Hastane ortamında doğum sonrası özellikle kanama açısından da bir dönem annenin takibi gerekli. İstenmeyen bazın kanama durumlarında hiç düşünülmeyeceğimiz kanamalar olabiliyor. Onun için bunun kontrolü serum takviyesi ve enfeksiyona karşı korunması gerekir.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
Kadın Doğum Uzmanı Güler: “Normal Doğumu Teşvik Etmeye Çalışıyorum”
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!