Kim Haklı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fiyat Taksiciyi Kurtarmıyor, Vatandaş Binemiyor

Siirt’te taksiciler yakıt fiyatlarının neredeyse 40 TL’yi bulduğunu, 60 TL olan şehir içinin kurtarmadığını söylüyor. Taksiciler, yakıt fiyatlarını ve vergileri göz önüne aldıklarında şehir içi fiyatın 100 TL olması gerektiğini belirtiyor.

Yakıt fiyatları neredeyse 40 TL’ye dayandı. Yakıt 17 TL olduğunda şehir içi taksi fiyatının 50 TL olduğunu belirten taksiciler, yakıtın 40 TL’ye dayanmasına rağmen yalnızca 10 zam yapabildiklerini söyledi.

Kim Haklı?
Durakta yolcu bekleyen taksi

Yakıt ve vergilerin yükselmesi nedeniyle zorlandıklarını söyleyen taksici Selim Ekinci, “Akaryakıt yükseldi. Bize tarife de vermiyorlar ve tarife açamıyoruz. Gerçekten çok pahalı. Yakıt şu an 40 TL. Müşteriye 60-70-80 TL diyemiyoruz. Vergilerimize, sigortalarımıza yüzde 200 zam geldi. Çok zor durumdayız. Sabah 6’da kalkıyoruz gece 12’ye kadar. Hayat zaten pahalı. Bir şey alamıyoruz.” dedi.

İşlerinin düştüğünü ifade eden Ekinci, “İşlerimizde çok düşüş var. Her şey pahalı tıraş pahalı, yemek pahalı, meyve pahalı, yakıt pahalı, sigorta pahalı artık hiç bir şey alınmıyor. İstanbul ne vergi veriyorsa biz de aynı vergiyi veriyoruz. Her şeye yüzde 200 zam geldi. Çok giderlerimiz var. Şehir içi 80-100 TL oldu. Adam buradan Batman’a 100 TL’ye gidiyor. Biz şehir içi iki kilometre gidiyoruz 100 TL alıyoruz. Çok zor.” diye konuştu.

Kim Haklı?
Taksici Selim Ekinci

“Biz de Mağduruz Vatandaş da”

Yakıt fiyatının 40 TL’ye dayandığını belirten taksici Lokman Arslan, “Akaryakıtın yükselişi bizi çok etkiliyor. Vatandaş da çok mağdur. Seçim zamanı 17,50’den yakıt aldım. Şuan 39,700 oldu. Yüzde yüz zam gelmiş durumda. Biz de mağduruz, vatandaşlar da mağdur.” dedi.

“Taksimetre Fiyatı Alamıyoruz”

Belediye’den taksimetre fiyatı alamadıklarını belirten Arslan, “Belediyeden yeni taksimetre fiyatı istiyoruz bize vermiyor. Daha mazot 7 TL iken kilometre başı 5 TL’den bize taksimetre fiyatı verdi. Bir türlü yeni taksimetre fiyatı vermiyor. O yüzden çok mağduruz.” diye konuştu.

“Resmen Sahipsiziz”

Maliyetlerin artığını ifade eden Arslan, “Valla bizi kurtarmıyor. Sadece yakıt olsa hadi neyse. En ufak bir balata değiştiriyoruz. İnan 600-700 TL. İki gün önce yağ değiştirdim. Bana maliyeti 1200 TL. İstanbul’daki, Ankara’daki taksiciyle ben aynı vergiyi ödüyorum, aynı trafik sigortası yapıyorum ama onlar benim 10 mislim, 20 mislim para kazanıyor. Burası küçük şehir biliyorsunuz. Batman bile bizim 3-4 mislimiz iş yapıyor. Buna rağmen maalesef belediye bize taksimetre fiyatı vermiyor. Diğer illerde müracaat ediyorlar. Bizi ne dinleyen var, ne de muhatap alan var. Böyle kendi halimizde kalmışız. Resmen sahipsiziz.” dedi.

“Yakıt Farkımızı Bile Karşılayamıyor”

10 TL zam yaptıklarını ama yakıt farkını bile karşılamadığını belirten Arslan, şunları söyledi:

“Şehir içi bu zamlardan önce 50 TL’ydi. Biz sadece 10 TL zam yapabildik. Bizim yakıt farkımızı bile karşılayamıyor. Diğer ürünlere de yüzde yüz zam geldi. Biz neticede aile bakıyoruz. Diyelim ki ben ayda 10 bin TL para kazanıyorsam şuan da 15-20 bin TL’de yetmiyor. Benim para kazanıp ailemi geçindirmem lazım. Biz sadece ufak bir yakıt farkı karşılansın diyoruz.”

“İş yok o yüzden mağduruz” diyen Arslan şöyle konuştu:

“Geçen senelerde bu mevsimlerde sürekli Deliklitaş’taydık, kaledeydik işte piknik yerlerindeydik. Millet gelip binemiyor. Millet de haklı. Zorava’ya gidip gelse 1.000 TL taksi parası tutuyor. Nasıl gidecek.”

Kim Haklı?
Taksici Lokman Arslan
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kim Haklı?
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!