“Kış Vakti Bizleri Sokağa Atmayın”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da 40 yıldır oturdukları barakalardan atılma korkusu yaşayan vatandaşlar, yetkililere “kış vakti bizleri sokağa atmayın” çağrısında bulundu.

1986 yılında sağlık personellerine tahsis edilen Yenişehir ilçesi Köşkler Mahallesi’ndeki 19 baraka, sağlık merkezi yapılacağı ileri sürülerek boşaltılmak isteniyor. Baraka sakinlerine Yenişehir Belediyesi zabıtaları tarafından yapılan tebligatta 15 gün içinde evlerini boşaltmaları istendi.

Geçtiğimiz yıllarda aynı tehlike ile karşı karşıya bırakılan ancak pandemi ve son olarak yaşanan deprem nedeniyle askıya alınan karar sonrası rahat bir nefes alan vatandaşlar, geçtiğimiz günlerde tekrar aynı sorunla karşı karşıya kaldı. Diyarbakır Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve Yenişehir Kaymakamlığı’na dilekçeyle başvuruda bulunan vatandaşlar, kendilerine yardımcı olunmasını talep ettiler.

"Kış Vakti Bizleri Sokağa Atmayın"

“Sokakta Yaşamak Zorunda Kalacağız”

Yetkililere seslenen baraka sakinleri, özellikle deprem sonrası büyük konut ve barınma sıkıntısı yaşanan Diyarbakır’da kiraların fahiş düzeylere ulaştığını ve kiralık konut bulmanın neredeyse imkansız hale geldiğini belirterek, özellikle kışa girilen bu mevsimde evlerinden çıkarılmaları halinde sokakta yaşamak zorunda kalacaklarını söylediler.

Yetkililerin bu durumu gözönünde bulundurarak durumlarını değerlendirmelerini ve kendilerine yardımcı olunmasını isteyen vatandaşlar, evleri boşaltmaları için kendilerine okulların kapandığı yaz ayına kadar süre verilmesini talep etti.

“Bu İmkansızlıkta Nereye Gidecekler”

Baraka sakinlerinden Ümit Duran adlı vatandaş, bu arazide yaklaşık 19 baraka bulunduğunu belirterek, “Babam İl Sağlık Müdürlüğü’nde çalışıyordu. Biz uzun zamandır burada oturuyoruz. Bu evlerde yaklaşık 180 kişi barınıyor. Burada oturanların neredeyse tamamının maddi durumu çok kötü. Komşularımın çoğu eşi vefat etmiş, yaşlı kadınlar. Eşlerinden kalan 5 bin lira maaşla hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Kimisinin yanında torunu var çocuğu var. Bu insanlar bu imkansızlıkta nereye gidecek nasıl ev bulacak.” şeklinde dert yandı.

"Kış Vakti Bizleri Sokağa Atmayın"

“Allah Rızası İçin Bize Yardım Edin”

Baraka sakinlerinden 83 yaşındaki Meymu Gezer ise geçtiğimiz aylarda eşini kaybettiğini, gelini ve torunlarıyla eşinden kalan aylık 5-6 bin lira ile geçinmeye çalıştıklarını vurgulayarak, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’ya çağrı yaptı: “Allah rızası için bize yardımcı olsunlar. En azından yaz ayına kadar bize müsaade etsinler. Bizi şimdi çıkarmasınlar. Gidecek yerimiz yok. Bu kış vakti çıkarırlarsa hepimiz sokakta kalırız. Burada zaten yaşayanların çoğu yaşlı kadın ve çocuklardır. Bize bir çare bulunsun.”

70 yaşındaki Abide Güneş ise kendisinin de eşinin vefat ettiğini ve dul maaşı ile geçimini sağladığını ifade ederek, “Komşularımın hemen hemen hepsinin durumu benim gibidir. Maddi olarak zor durumda olan insanlardır. Bu evlerde biz de gönüllü kalmıyoruz. Görüyorsunuz evlerin halini. Her tarafı yıkık dökük, Her yağmurda evlerin içine sular akıyor. Biz kendi imkanlarımızla buraları biraz olsun yaşanır hale getirdik. Evlerin içini görseniz tavandan su akıyor, duvarlar yıkık dökük. Bizi buraya yerleştirdiklerinde burada elektrik bile yoktu. Hepsini biz kendi imkanımızla yaptık. Şimdi bize burayı boşaltın diyorlar. İşte kış başlıyor bu soğuklarda nereye gider nasıl ev buluruz bu imkanlarla.” diye konuştu.

"Kış Vakti Bizleri Sokağa Atmayın"

“Sokağa Atmayı Hangi Vicdan Kabul Eder”

65 yaşındaki Hanım Duran ise depremde evleri yıkılan ve zor durumda kalan depremzedelere devletin tüm imkanlarıyla yardımda bulunduğunu hatırlatarak, “Biz de deprem bölgesinde yaşıyoruz. Biz de depremi gördük. Yani yetkililer her şeyi hallettiler de bizim yaşadığımız bu barakalar mı kaldı. Yetkililer neden bize evlerinizi boşaltın sokakta yaşayın diyor? Bunu hangi vicdan kabul eder? Bu kadar çocuk, yaşlı kadın bu kış vakti nereye gidecek nasıl geçinecek? Valimizden talebimiz bize yardımcı olmasıdır. Lütfen bu insanları sokağa atmayın. Bizlere yardımcı olun.” diye konuştu.

Burada ikamet eden çocukların her gün evlerin boşaltılması için gelen zabıtalar yüzünden psikolojilerinin bozulduğunu anlatan 55 yaşındaki Nadime Demir, “Ben de dulum, eşim vefat etti. Dulluk maaşıyla 5 çocuğa bakıyorum. Bize 3 hafta içinde evleri boşaltın diyorlar. Gidecek yerimiz mi var. Zabıtalar 9 gündür üst üste buraya geliyorlar, burayı boşaltın diyorlar. Zaten çocukların psikolojisi altüst olmuş.” dedi.

Yenişehir ilçesi Köşkler mahallesindeki 19 adet barakanın yıkımı için ilk olarak 2021 yılı Ocak ayında girişimde bulunulmuş ancak o dönem yaşanan pandemi nedeniyle karar 3 aylığına askıya alınmıştı. Nisan ayında tekrar girişimde bulunulmuş ve evlerin boşaltılması istenmişti. Yine farklı nedenler dolayısıyla karar uygulanmamıştı. Son olarak geçtiğimiz günlerde zabıta ekipleri tarafından evlerin boşaltılması için tebligat yapıldı.

"Kış Vakti Bizleri Sokağa Atmayın"

Güneydoğu Ekspres – Celal Kuzu 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
“Kış Vakti Bizleri Sokağa Atmayın”
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!