Otizmli Çocukların Mezuniyet Heyecanı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siirt’te özel bir rehabilitasyon merkezinde yoğun bir eğitim sürecinden geçen otizmli çocuklar, mezun oldu.

Siirt’te rehabilitasyon merkezinde bir buçuk yıllık yoğunlaştırılmış eğitim sürecini başarıyla tamamlayan otizmli öğrencilere mezuniyet töreni düzenlendi. Çocukların tanılarına göre eğitim modelleri uyguladıklarını belirten rehabilitasyon merkezi müdürü Burak Bardak, “Burada öğrencilerimizi belirli bir seviyeye getirmek için rehabilitasyon adı altında eğitim verdik. Bu eğitimde öğretmenlerimiz çocukların tanılarına göre bir eğitim modeli uyguladılar.” dedi.

Mezun olan çocukların iyi bir seviye kaydettiğini belirten Bardak şunları söyledi:

“Şu an da çocuklar kendi yaşıtlarına yakın seviyeye geldiler. Çocuklar artık yaşıtlarıyla çok rahat iletişim kurabilirler. Dertlerini, taleplerini, isteklerini çok rahat bir şekilde ailelerine iletebilir seviyeye geldiler. Bu çocuklar ilk buraya geldiklerinde yanlarında kardeşlerine bile karşı bir durumları vardı. Şu an onu yıktık ve hayatlarına tertemiz bir şekilde devam edecekler.”

Velilerin başlarda ümitsiz olduklarını ve verdikleri eğitimle başarı elde ettiklerini belirten Bardak, “Velilerimiz ilk geldikleri zamanlarda biraz ümitsiz olsalar bile eğitim sürecimizi, uyguladığımız modelleri, yaptığımız eğitimleri gördükleri zaman bize hak veriyorlar ve destekçimiz oluyorlar.”

Özel gereksinimli çocuklu ailelere seslenen Bardak şunları söyledi:

“Buradan özel çocuklu tüm ailelere sesleniyorum. Bu eğitimi sadece rehabilitasyon merkezlerine bırakarak ilerleyemeyiz. Muhakkak kendilerinin de evde destek çıkmaları gerekiyor. Eğitim üçayaklı modeldir. Aile de destekleyecek, öğretmen de destekleyecek, öğrencimizde de verim muhakkak olacak. Bundan sonraki süreçte normal eğitim modellerine devam edecek seviyedeler artık. Biz de sadece takip kalıyor. Geri kalan işlemler ailelerinde ve onlarda.” dedi.

Otizmli Çocukların Mezuniyet Heyecanı

Özel gereksinimli bireylerle çalışan Siirt’in ilk ve tek ergoterapisti Edanur Demirel, “Burada özel çocuklarımızla beraber çalışmaktayız. Ergoterapi, çocukları günlük yaşam aktivitelerin tam bağımsızlığını hedefleyen bir meslek. Çocuklarımızı akranlarıyla aynı seviyeye getirmek için duyusal, psikolojik, akademik, motorsal becerileriyle beraber çalışmalar yürütmekteyiz.” dedi.

Zorlu ve yoğun bir süreçten geçtiklerini ve bunun sonucunda çocukları mezun ettiklerin belirten Demirel şunları söyledi:

“Biz yoğun ve terli bir süreçten geçtik. İlk başta gelen çocuklarımız tamamen akranlarından uzak, etkileşime kapalı, krizleri mevcut olan çocuklardı. Sonradan bu çocuklar iletişime açılmaya başladı. Yoğun bir eğitimden sonra artık bazı çocuklarımız mezun hale geldi.”

Ailelerden olumlu dönüt aldıklarını belirten Demirel, “Bundan sonraki sürecimiz artık takip. Hayatlarına artık normal çocuklarımız gibi devam edecekler. Bizler ise onları takip edeceğiz. İlk gelen velilerimiz korkuyor. Daha sonrasında biz aile eğitimlerini veriyoruz. Süreci anlatıyoruz. Olumlu dönütler alınca içleri ferahlıyorlar. Onlar evde de bizleri destekliyorlar.” dedi.

Otizmli Çocukların Mezuniyet Heyecanı

Zorlu bir süreçten geçtiklerin belirten otizmli çocuk babası Adem Kınalı, “Süreç baya zorluydu. Ama yılmadık yıkılmadık. Çocuklarımız için çaba sarf ettik.  Gerekirse işimizden de olduk ama çocuklarımız için uğraştık, çabaladık. Çok şükür kurtulduk derecesine geldik. İlk başlarda benim okullara de, eğitimlere de bir ön yargım vardı. Sanki olmayacakmış gibi düşündüm. ” dedi.

Günün her anında çocuğuyla ilgilenip, çocuğunu gezdirerek farklılıkları keşfetmesini sağladığını belirten Kınalı şunları söyledi:

“Ben 24 saat çalışıp sabah eve gelip hiç uyumadan çocuğumu alıp parka götürüyordum, markete götürüyordum, farklı yerlere götürerek çocuğumun farklılıkların farkında olmasını sağlıyordum. Bu şekilde biz bunu atlattık.”

Otizmli Çocukların Mezuniyet Heyecanı

Otizmli birey sayılarında artış olduğunu belirten Otizm Çocuk Eğitmeni Ahmet Sebat, “Genelde otizmli çocuklarla çalışıyorum. Otizm son zamanlarda gerçekten sayısı artan bir gelişim bozukluğu. Burada özel gereksinimli çocuklara eğitim veriyoruz.” dedi.

Otizmde birçok özelliğinin olduğunu ve belirtilerin artık erken yaşlarda da ortaya çıktığını belirten Sebat şunları söyledi:

“Otizmli çocuklarda ki davranış bozuklukları gün geçtikçe artmaktadır. Tanı verildiğinde de buna tanıklık edebiliyoruz. Önceden 3 yaşından sonra otizm belirtileri ortaya çıkıyorken şimdi 1 yaşından sonra da ortaya çıkabiliyor maalesef. 100’e yakın otizm özelliği var. En önemli husus şu aslında erken tanı yoğun eğitim. Bu çok önemli. Üç tane öğrencimizi biz bu şekilde mezun ettik. Erken tanıdan gelip erken yaşta da gönderebildik.”

Otizmli Çocukların Mezuniyet Heyecanı
Otizmli Çocukların Mezuniyet Heyecanı
Otizmli Çocukların Mezuniyet Heyecanı
Otizmli Çocukların Mezuniyet Heyecanı
2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Otizmli Çocukların Mezuniyet Heyecanı
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!