Pandemi Bitti Fiyat Yükselmeye Devam Etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siirt’te pandemi sürecinde yarı yarıya düşen yolcu kapasitesi nedeniyle artan otobüs bilet fiyatları salgın bitmesine rağmen yükselmeye devam etti. Otobüs firma yetkilileri pandemi döneminde 6 TL civarı olan yakıt fiyatlarının 20 TL civarına yükselmesi nedeniyle indirim yapamadıkları aksine fiyatları artırmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Pandemi sürecinde yolcu kapasitesinin yüzde 50’ye düşürülmesi nedeniyle otobüs bilet fiyatlarında artış olmuştu. Salgın sürecinin bitmesine rağmen yakıta gelen zamlar nedeniyle fiyat indirimi olmadı. Otobüs firma yetkileri 20 TL’nin üzerine çıkan yakıt fiyatları nedeniyle zam yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

“Bilet Fiyatları Rayiç Bedelinin Altında”

Ulaştırma bakanının belirlediği rayiç fiyatının altında bilet sattıklarını söyleyen Acente sorumlusu Ömer Demir, “Şu an bilet fiyatlarında en ufak örnek Siirt-İstanbul arası 500 TL. Ulaştırma Bakanlığının bize verdiği fiyat tarifesinde Siirt-İstanbul’un rayiç fiyatı kesebileceğim maksimum fiyat 900 TL ile 1000 TL arasında ama biz 500 TL’ye kesiyoruz. Buna rağmen halkımız yüksek fiyatlardan şikayetçi. Çok ufak bir örnek daha vereceğim. İstanbul-Ankara, İstanbul-Urfa bilet fiyatları şu an 550-600 TL ama Bizim kendimizin Siirt’ten getirdiklerimiz 500 TL. Mantıken düşünüldüğünde Siirt-Urfa arası 500 kilometre. Biz 500 kilometreyi Urfa’ya kadar bedava götürmüş oluyoruz. Urfa’dan İstanbul’a aynı paraya taşıyorlar. Siirt’te şu an zaten firmalar arasında rekabet var. Biz düşük bilet fiyatları ile gidiyoruz. Genellikle Siirt’te bütün firmalar gidiş gelişlerde para kazanmadan gidip geliyorlar.” dedi.

“Pandemide Yakıt Fiyatı 6.25’ti”

Pandemi zamanında yakıt fiyatlarının düşük oluğuna dikkat çeken Demir, “Pandemi zamanında fiyatlar yüksekti. Pandemide biliyorsunuz yan yana oturma olayı yoktu. Otobüslere %50 yolcu alınabiliyordu. O zamanda Ulaştırma Bakanlığı dedi ki böyle bir şey olduğu için siz tek koltuk fiyatına çift koltuk fiyatı satacaksınız. Şöyle örnek vereyim 500 ise bilet 1000 TL alacaksınız. Pandemide yakıt fiyatı 6.25’ti, şu an yakıt fiyatı 22.50 TL. Ortalama 4 katında yakıt artış yaşadı. Bir araç İstanbul’a gidip gelene kadar 1000 Litre yakıt yakıyor. 1.000 litre yakıt 24.000 TL 6 TL iken 6.000 TL yakıyordu. 24.000 TL olurken zam gelmeyecek mi? Yakıtta zammı yapan da biz değiliz.” ifadelerini kullandı.    

İşlerinin pandemi zamanında %50 yolcu kapasite almalarına rağmen daha iyi olduğunu ifade eden acente sorumlusu Hayrettin Çiçek, “Pandamide zamanında 6.000-7.000 TL masrafımız vardı. Şu anda 30000 TL masrafımız var. Şu anda zararına gidiyoruz. Şimdi 1700 kilometre yol gidiyoruz. Bizimle beraber 1700 kilometre yol gidenler 300 TL fark ile gidiyorlar. Van-İstanbul arası şu anda 1.600 kilometre Siirt’ten Vana ise yeni yolla beraber 1.800 kilometreyi buldu. Onlar 700 TL’ye getiriyorlar. Biz yolcular 500 TL’ye getiriyoruz. Mazot masrafları, otogar masrafları, ikram masrafları hepsi 100’de 200’ü arttı. Pandemide mazot fiyatları 6.50’tu. Bizim otobüsümüz İstanbul’a gidip gelene kadar masraflarımız7-8 bin TL’ydi ama şu an 30.000 TL masrafı var. Geçen yıl personellerimize 300 TL verirken şu an 1.100 TL veriyoruz. Zararına gidip geliyoruz. Pandemide fazla çalışmıyorduk ama ortalama Ulaştırma Bakanlığı bize rayiç fiyatı 700-800 TL koymuştu. Biz yine 500 TL yapmıştık. Ulaştırma bakanı bize daha yüksek fiyatı koymuştu ama biz daha düşüğüne taşıyordu. Pandemide bile işimiz daha iyiydi.” dedi.

“İstanbul’a 700 TL Yazmamız Gerekiyorken Biz 500 TL Yazıyoruz”

Belirlenen fiyatında altında bilet sattıklarını söyleyen acente sorumlusu Mehmet Demir şöyle konutu:

“Valla durum sandıkları gibi değil. Bir litre mazot bile şu an 22.50 TL. Eğer biz fiyatlarımızı pandemi zamanına göre yapsaydık şu anda bilet fiyatı en az şu anda olduğundan %30, %40’lardan daha fazla olması gerekiyor. 1.700 kilometre yol gidiyoruz 500 TL’ye. Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Antep’e kadar 500’den aşağı gitmiyorlar. Fiyatlarımız şu anda rekabet olduğu içinde çok düşük fiyatta satıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı bize sunduğu bir yol listesi var. Biz o fiyatın en az %20 %30 altındayız. Şu anda İstanbul’a 700 TL yazmamız gerekiyorken biz 500 TL yazıyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Pandemi Bitti Fiyat Yükselmeye Devam Etti
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!