Ramazan Öncesi Ete Zam Bekleniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siirt’te son zamanlarda birkaç kez fiyatı artan ete, Ramazan ayı öncesi de yeni bir zam bekleniyor.

Siirtli vatandaşlar ete gelen zamların ardından Ramazan öncesinde de zam gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Bu soruya cevap veren kasap Rüzgar Aldemir, “Her zaman böyledir Ramazan’a gerek yok. Zaten her hafta et değişiyor. Şimdi Ramazan geliyor. Misal 210 liradır Ramazan’a 5 gün kala gelin size diyeyim 250 lira.” dedi.

Her gün değişen fiyatlardan ve artan zamlardan şikayet eden Aldemir, “5 yıldır kasabım. Et fiyatları şuan çok yüksek. Günü gününü tutmuyor. Yani bugün ben size fiyat versem yarın yok, aynısını veremem. Şuan babam gitmiş hayvan almaya, yani inanın ki 2 günde hayvan alıyoruz. Bakın dolabımı görüyorsunuz et yok zaten, zaten satacak gücümüzde yok. Şuan ben burayı doldursam en az 200 bin lazım. Vatandaş yiyemiyor zaten. 50 milyonluk zaten et satamıyoruz artık. Yani 100 liralıkta satamıyoruz. Valla alım gücü çok azalmış. Geçen seneye göre gerçi her sene böyle oluyor geçen seneye göre et herhalde 75 liraydı şu an dana etini 210 liraya satıyoruz. Yani 10 kilo 2 milyara tekabül ediyor. Geçen sene 750’ydi bu sene 2 bin 100.” diye konuştu.

 “20 Yıllık Müşterilerim Var Artık Uğramıyorlar Bile”

Alım gücünün düştüğünü ve her gün artan fiyatlardan dolayı müşterilerin artık kasaplara uğramadığını belirten Aldemir, “Biz hamallık yapıyoruz. Eğer ayıp olmazsa bu işi bırakır gider işçi olarak çalışırız. İşçilik daha iyidir yani. Vergisidir, elektriğidir, kirasıdır. Kiralar 3 katı olmuş 15 bin veriyordum 50 bin yaptılar. Benim hemen hemen 20 yıllık müşterilerim var. Yani size açık açık söyleyeyim, artık uğramıyorlar bile. Yani yiyemiyorlar bırak almayı yiyemiyorlar. Alamıyorlar ki güçleri yok çünkü. Bugün asgari ücret 8 bin 500 liradır. Adam nasıl yiyecek. Ekmek peynir bile yiyemez.” dedi.

Satışların yarı yarıya düştüğünü belirten Aldemir, şunları söyledi:

“Bugün gel et al yarın gelip eti aynı fiyata alamazsın. Sana net söyleyeyim. Bende aynı şekilde aynı hayvanı aynı fiyata alamıyorum. Her zaman farklı fiyat. Aynı gün aldığım hayvanı yarın gidip aynısını alamam. Mesela bir sucuk yapıyorduk 2 ton 3 ton satıyordu, bu yıl en fazla 1 ton satmışızdır. Yani o kadar düşmüş, yüzde 50’den fazla düşmüş. Alım gücü yok. Bir sucuk şuan 200 milyon para tutuyor. Gücü olan var mı her gün 200 milyon kahvaltıda yesin. Bence yok. Biz bile zorlanıyoruz et yemekte. Ben kendi şahsım evime et gönderiyorum. Eskisi gibi gönderemem. Nasıl göndereceğim.”

Ramazan Öncesi Ete Zam Bekleniyor

“Bu Devirde 2 Ekmek Götüren Eve, O Erkektir”

Eskiye oranla et alamadığını belirten vatandaş Vasim Sağlan, “Eskiden 5 kilo alıyordum şimdi 2 kilo alıyorum. Eskiden bir bayram oldu mu gidiyorduk bir büyük adamın evine, bir pilav yiyorduk bir et yiyorduk. Kendimiz yapamıyorduk. Gene aynı seviyeye düştük. Allah yardımcımız olsun. Bu devirde 2 ekmek götüren eve, o erkektir.” dedi.

Artan zamlara değinen Mehmet Kaya, “Geçen seneye oranlarla zaten kıyamet kopmuş. Hiçbir şey eskisi gibi değil.  Allah sonumuzu hayretsin. İpin ucu kaçmış artık. Herkes kendi kafasına göre fiyat yükseltiyor. Denetleme mekanizması kalmamış. Kimse bir şey yapmıyor artık. Eline gelen ben ne geçireyim derdinde. Onun hesabını yapıyor.” diye konuştu.

Maaşının et almaya yetmediğini söyleyen Nezir Yılmaz, “Geçen sene alabiliyordum şimdi alamıyorum. Ben 5-6 aydır alamıyorum. 140-150 ne yapacağım. Maaşımda yok, azdır.” dedi.

Alım gücüne değinen Mahmut Balcı, şunları söyledi: “Geçen sene daha rahattık. Şimdi daha sıkıntılıyız. Emekliyiz istediğimiz her şeyi alamıyoruz.”

Her ramazanda olduğu gibi bu ramazanda da zam olacağını ifade eden Fevzi Bilgin, “Ramazan geldi mi her taraf pahalılık oluyor. Etsiz bir şey yiyemiyoruz. Bizim memleket Siirt öyledir. Etçiyiz, pahalıda olsa yiyoruz ucuzda olsa yiyoruz.” dedi.

Pahalılıktan şikayetçi olan Abdurrahman Çelepkulu: “Biraz pahalıdır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ramazan Öncesi Ete Zam Bekleniyor
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!