Sarıtaş: “Belediye 79 Milyon TL Zarara Uğratılmıştır”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HEDEP Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Siirt Belediyesine atanan kayyumların yol açtıkları kamu zararlarının tespit edilmesi ve alınacak önlemler ile ilgili Meclis’e araştırma önergesi verdi. “Belediye kayyım yönetiminde 79 milyon TL zarara uğratılmıştır” dedi.

HEDEP Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş Meclis’e sunduğu araştırma önergesinde kayyum yönetimlerinin yol açtığı kamu zararların tespit edilmesini istedi. Sarıtaş, araştırma önergesinde şu ifadelere yer verdi:

 “Siirt Belediyesinin 2016’da kayyım atanmadan önce borcu 45 milyon TL iken 2019’da kayyımdan devralındığında borcu 124 milyon TL’ye çıkmıştı. Yani Belediye kayyım yönetiminde 79 milyon TL zarara uğratılmıştır.”

Siirt kayyımının yıktırdığı Celadet Ali Bedirxan Kütüphanesi, Ülkü Ocakları’na tahsis ettiği taziye evi, Siirt Belediyesi bünyesinde kurulan Berfin Kadın Danışmanlık Merkezi ve Kadın Yaşam Merkezi’nin pasifleştirilmesi kamu zararı iken, halkın su hakkının korunması kamu zararı teşkil edemez. Bu nedenle seçilmiş belediye yönetimlerine yöneltilen suçlama ve cezaların hukuka uyar bir yanı bulunmamaktadır.”

Usulsüzlük iddialarının yanıtsız bırakıldığını söyleyen Sarıtaş, “Siirt kayyımının yol yapımından dezenfektan alımına kadar birçok ihaleyi usulsüz yaptığı iddialarına ilişkin o dönem milletvekilimiz tarafından verilen soru önergeleri ise yanıtsız kalmıştır.” dedi.

“Kayyım Çalışmayı Kendi Projesi Olarak Gösterdi”

Organik tarım projesinin kayyumdan önceki belediye yönetimine ait olduğuna yer veren Sarıtaş, “Siirt Belediyesi seçilmiş eşbaşkanlarının en önemli gündemlerinden biri de organik tarımdı. Bu kapsamda belediye çalışanı kadınlar tarafından organik tarıma ilişkin çalışmalar kapsamında belediyenin yardımıyla 20 dönümlük arazi ekildi. Belediyeye atanan kayyım, çalışmayı kendi projesi olarak gösterip basınla paylaştı.” ifadelerini kullandı.

Kasaplar Deresine de değinen Sarıtaş, “Newala Qesaba’nın (Kasaplar Deresi) yapılaşmaya açılması iznini veren kayyım ve yönetimi genelde Kürt halkına, özelde de Siirt halklarına karşı yaklaşımını ortaya koymuştur. Kayyım, yüzlerce faili meçhul cenazenin bulunduğu Newala Qesaba’nın üzerini binalarla kapatarak Kürtlerin ve Ermenilerin hafızasından önemli bir değeri görünmez kılmaya çalışmaktadır.” dedi.

Belediyeye ait taşınmazların ihaleyle satılmasına da yer veren Sarıtaş, şu ifadeleri kullandı:

“Görevden alınan Belediye Eş Başkanımız Berivan Helen Işık’ın yerine kayyım olarak atanan Vali Osman Hacıbektaşoğlu, belediye ait 18 taşınmazı ihale ile satışa çıkardı. 23 bin 630 metrekarelik tarla ve arsalardan oluşan taşınmazların 13’ü Evren, 3’ü Çal, diğer 2’si de Yağmurtepe ve Kooperatif mahallerinde bulunuyor.”

Kamu zararının tespit edilmesi gerektiğini belirten Sarıtaş, “Siirt Belediyesine bugüne kadar atanan kayyımların yol açtıkları kamu zararlarının tespit edilmesi ve buna dair alınacak önlemlerin parlamento çatısı altında araştırılması önem arz etmektedir.” dedi.

Sarıtaş: “Belediye 79 Milyon TL Zarara Uğratılmıştır”

HEDEP Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
Sarıtaş: “Belediye 79 Milyon TL Zarara Uğratılmıştır”
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!