Sıcaklar Psikolojimizi Bozdu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının 45 dereceleri aştığı bölgede sıcaklığın psikolojimize zarar verdiği belirtildi. Havanın insanlar üzerinde bıraktığı etkiler ise şöyle; Uykusuzluk, depresyon, iştah bozukluğu, sinir, kaygı ve daha fazlası…

İşte detaylar…

Aşırı sıcakların insanları depresif ve kaygılı hale getirdiği, trafik kavgalarına yol açtığı belirtildi. Psikiyatri Uzmanı Dr. Süreyya Işık Coşkun, sıcak havalarda depresyon, bipolar bozukluk ve şizofreni gibi hastalıkların arttığını söyledi.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Süreyya Işık Coşkun, aşırı sıcakların kişileri daha depresif ve kaygılı yaptığını, iştah ve uyku sorunlarına yol açtığını, hatta trafikte bile hem sürücülerin hem de yayaların daha stresli olmalarına, bunun da kavgalara yol açtığını söyledi. Dr. Coşkun ayrıca depresyon, bipolar bozukluk, panik bozukluk ve şizofreni gibi hastalıkların sıcak havalarda artığını belirtti.

Hava sıcaklığının 45 dereceyi aştığı bölgede başta psikiyatri hastaları olmak üzere birçok insanın psikolojisi olumsuz etkileniyor.

“Sıcak hava insanları etkiliyor”

Psikiyatri Uzmanı Dr. Süreyya Işık Coşkun, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Coşkun, “İnsan biyopsikososyal bir varlıktır. Bu yönüyle yaşadığı çevreden ve yaşam şartlarından etkilenir. Dolayısıyla aşırı sıcakların insanı etkilemesi kaçınılmaz bir durumdur. Kişi üzerinde stres etkisini oluşturur, olaylara verdiği tepkilerin aşırı ve yersiz olmasına neden olabilir. Hatta bununla ilgili çoğu zaman ‘Güneşe kurşun sıkılıyor’ diye espriler yapılıyor. Psikiyatrik olarak da sıcak hava insan psikolojisini çok fazla etkiliyor” diye konuştu.

“Konsantrasyon bozuklukları oluyor”

Sıcak havada depresyon, bipolar ve şizofreninin arttığını anlatan Dr. Coşkun, “Bu hastalıkların dışında herhangi bir tanı almasa bile insan psikolojisini etkileyen boyutlar çok fazla ve detaylı. Mesela duygu durumunda dalgalanmalara, yani depresyon ve kaygıdan kaynaklanan tanı almasa bile gündelik hayatın içerisinde kişilerin daha depresif, daha kaygılı olmasına neden oluyor. Ayrıca konsantrasyon bozuklukları yaşanıyor, uyku ve iştah bozulmalarına sebep olabiliyor” dedi.

“Sürücülerde strese ve trafik kavgalarına yol açabilir”

Sıcaklıkların yaşam enerjisini düşürdüğünü kaydeden Psikiyatri Uzmanı Dr. Süreyya Işık Coşkun sıcak havada insanların daha yorgun, daha mutsuz, daha isteksiz ve dışarıdan bakıldığında daha tembel görülebildiğine dikkat çekti. Aşırı sıcakların insanların davranışları üzerinde iki farklı etkisi olduğuna değinen Dr. Coşkun şunları söyledi:

“Bu iki farklı durumu şöyle anlatabiliriz. Sıcak havaya daha az maruz kalan kişi daha az stresli olurken fazla maruz kalmış bir insan daha fazla strese yatkın oluyor. Sıcakların kişi üzerinde stres etkisi oluşturması insanların daha toleransız ve çatışmaya daha eğilimli olmasına neden olabilir. Örneğin bölgede de sıkça gördüğümüz trafik kavgalarında sıcağın da etkisi var. Sürücü ve yayalar arasındaki kavgalara bakıldığında genelde sıcağa maruz kalmış yaya yavaş kanlı hareket ederken, sıcak havada araç süren sürücü de daha sabırsız oluyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sıcaklar Psikolojimizi Bozdu
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!