Siirt Üniversitesi Türkiye’de 12. Sıraya Yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SCImago Institutions Rankings (SIR) Yayın Değerlendirme Platformunun yaptığı 2023 yılı dünya üniversiteleri sıralamasında Siirt Üniversitesi araştırma alanında Türkiye’de 12’nci sırada yer aldı.  

Yükseköğretim ve araştırma kurumlarını araştırma performansı, inovasyon çıktıları ve toplumsal etki olmak üzere 3 ana gösterge grubu üzerinden değerlendiren SCIMAGO 2023 sıralaması açıklandı. Türkiye’deki 134 üniversitenin yer aldığı sıralamada Siirt Üniversitesi Türkiye’de araştırma alanında en iyi 12. ve genel ortalamada da Türkiye’de 33. üniversite oldu.

Siirt Üniversitesi  devlet üniversiteleri arasında ise 33. sırada yerleşme başarısını göstermesinin yanı sıra,  alan bazlı sıralamasının da yapıldığı araştırmada üniversite; mühendislik alanında 1. matematik alanında Türkiye’de 4., Ziraat Fakültesi Toprak bitkileri alanında Türkiye’de 8., Kimya alanında Türkiye’de 24. sırada yer aldı.

Ayrıca Siirt Üniversitesi açıklanan listede 2006 sonrası kurulan tüm üniversiteleri geride bırakarak büyük bir başarıya imza attı.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat ŞINDAK, sıralamayla ilgili açıklama yaparak ulusal ve uluslararası alanda gösterilen başarılarda öğretim elemanlarının çok büyük katkıları olduğunu belirterek emeği geçen tüm akademisyenlere teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Nihat ŞındakK, Siirt Üniversitesi’nin bir araştırma üniversitesi olduğunu, ihtisas üniversitesi ünvanın hakkını verdiğini ve tüm alanlara akademisyenlerimiz ve genç araştırmacılarımız için gerekli desteklerin sürekli olarak sağlandığını ifade etti. Ayrıca üniversitemizin kazanmış olduğu bu başarı ivmesinin hiç durmadan devam edeceğine inandığını söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Siirt Üniversitesi Türkiye’de 12. Sıraya Yükseldi
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!