Siirtli Gazetecilerden Kınama Mesajı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siirt Genç Gazeteciler Derneği ve Siirt Gazeteciler Cemiyeti Bitlis’te gazeteci Sinan Aygül’e yapılan saldırıyı kınadı.

Geçtiğimiz günlerde Bitlis’in Tatvan ilçesinde Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin korumaları tarafından saldırıya uğrayan gazeteci Sinan Aygül ile ilgili iki kuruluş ayrı ayrı kınama mesajı yayınladı.

Siirt Genç Gazeteciler Cemiyetinden yapılan açıklamada, “Bölgemizde gazetecilere yönelik sözlü ve fiziki saldırıları biliyor ve kınıyoruz. Haber alma hakkının engellenmesi basına vurulabilecek en büyük darbedir.

Geçtiğimiz günlerde de Bitlis’te gazetecilik yapan Sinan Aygül’e yönelik yapılan saldırıyı kabul etmiyor, suçluların derhal gerekli cezalara çarptırılmasını talep ediyoruz.”

Cemiyetten de Açıklama Geldi

Siirt Gazeteciler Cemiyeti de saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Türkiye’de ve dünyada basın; demokrasinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu anlamayan kişi veya kişiler, halkın haber alma hakkını engellemek için gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel saldırı gerçekleştiriyor.  
Bu ülkede herkesin haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı vardır. Bu demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Halkın gerçekleri öğrenmesini engellemek bu anlamda demokrasiye de engel olmak demektir.
Haberin kaynağı olan gazeteciler bir ülkede ne kadar özgürse o ülkenin geleceğine dair umutlar da o derece fazla olur. Biz umutlu yarınlar için daha gelişmiş demokratik bir toplum için gazetecilere yönelik her türlü psikolojik ve fiziki engellemelerin ortadan kaldırılması gerektiğine inanıyoruz. Gazetecilerin hapisle, şiddetle tehdit edildiği bir ortamda sağlıklı bir toplum inşa edilemez. Bu anlamda gazetecilerin görevini engellemek yerine hangi görüşten olursa olsun görevini yerine getirmeye çalışan gazetecilerin önündeki engelleri ortadan kaldırmalıyız. Gazetecilere yönelik her türlü baskı ve şiddete karşı çözümler acilen ortaya konulmalıdır. Onlara yönelik artık sıradanlaşan şiddet olaylarına karşı kesin çözümler üretilmeli gazetecilik mesleğine yakışan bir anlayış geliştirilmelidir. Bu anlayış geliştirilmeden gazetecilere yönelik baskı ve şiddet olaylarının bitmeyeceğini düşünüyoruz. En son Sinan AYGÜL’e yapılan çirkin saldırıları bunun bir örneği. Bizler Siirt Gazeteciler Cemiyeti olarak Sinan AYGÜL şahsında gazetecilere ve gazetecilik mesleğine karşı yapılan tüm baskı ve engellemelerin derhal kaldırılması gazetecilerin özgürce çalışabileceği bir ortamın hazırlanmasını talep ediyoruz.
Meslektaşımıza karşı gerçekleştirilen saldırı sadece onun şahsına değil gazetecilik mesleğine yapılmıştır. Dolayısıyla gazetecilere yapılan saldırıyı bizler düşünce özgürlüğüne, haber alma hakkına, demokrasiye yapılan bir saldırı olarak görüyoruz. Saldırıyı kınıyor, saldırganların derhal yakalanıp cezalandırılmasını talep ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Siirtli Gazetecilerden Kınama Mesajı
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!