Siirt’te Anız Yangınları Konusunda Çiftçiler Uyarıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü hububat ekim dönemi yaklaşması nedeni ile anız yakma olaylarının artmasını önlemek için köylerde eğitim çalışması başlattı.

Anız yakılmasının zararları konusunda il müdürlüğü idarecileri ve teknik elemanları tarafından köy muhtarları ve üreticiler köyde ziyaret edilerek bilgilendirme çalışmaları yapıldı.

Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi,

“Anız yakmak verimi düşürüyor. Ülkemizde olduğu gibi bölgemizde de anız yakılması ile sap, saman ve organik maddenin yok edilmesi sonucu; toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Buna bağlı olarak su ve rüzgar erozyonu artmakta, toprakta yaşayan canlılar ölmekte ve toprak yapısında çok önemli kayıplar meydana gelmektedir. Ayrıca; ağaç, çalı ve toprak üstü canlılar, henüz hasat edilmemiş komşu tarlalardaki ürünler, meyve bahçeleri, süne mücadelesi kapsamında Bakanlığımızca yapılan ağaçlandırma çalışmaları zarar görmektedir. Telefon ve elektrik direkleri, etraftaki yerleşim bölgeleri zarar görmektedir. Anız artıkları ile beslenen yaban hayvanları ölmekte, hava kirlenmekte, meydana gelen duman nedeniyle zaman zaman karayollarında görüş azalmakta ve trafik kazaları ile can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. İlimizin konumu itibariyle ürün hasadından sonra anızların yakılması çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni, halkın güvenliği ve esenliği ile kamu malları üzerindeki olumsuz etkileri önlemek için Valiliğimizin 2023/1 no’lugenelgesi gereğince 2023 yılında anız yakılması yasaklanmıştır. Bu yasağa uymayanlar hakkında T.C.K ‘nın 526 maddesine göre işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır. Ayrıca 2872 sayılı Çevre Kanununa göre de dekar başına 244,09 TL idari para cezası uygulanacaktır. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ise; cezalar beş kat arttırılacaktır. Anız yangın ihbarı için de 110 İtfaiye, 177 Orman, 155 Polis, 156 Jandarma veya 112 aranabilecektir.”

Siirt’te Anız Yangınları Konusunda Çiftçiler Uyarıldı
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Siirt’te Anız Yangınları Konusunda Çiftçiler Uyarıldı
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!