Siirt’te Eksik Evrakı Olan Bağımsız Adaylar İçin Son Gün Cuma!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine bağımsız milletvekili adayı olarak başvuranlara dair incelemeler sonucu eksik evraklarını tamamlamamaları durumunda aday olamayacakların listesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Eksik evrakların 14 Nisan Cuma gününe kadar YSK’ya teslim edilmesi gerekiyor. Listede iki Siirtli isim de yer aldı.

14 Mayıs seçimlerine 33 gün kaldı. 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine bağımsız milletvekili adayı olarak başvuranlara dair bilgi ve belgelerin incelenmesi tamamlandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, eksik evrakların tamamlanmaması halinde milletvekili seçilemeyecek adayların listesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Listede 2 Siirtli de yer aldı. Eski MHP İl Başkanı Fatih Cantürk ve Siirtli işadamı Edip Eker’in de Cuma gününe kadar eksik evrakları teslim etmemeleri halinde aday olamayacaklar.

-Siirt ili seçim çevresinden Edip Eker’in noter onaylı veya karekodlu öğrenim durum belgesinin eksik olduğu,

-Siirt ili seçim çevresinden Fatih Bahattin Cantürk’ün noter onaylı veya karekodlu nüfus cüzdanı örneği ve öğrenim durum belgesinin eksik olduğu, anlaşılmıştır.

Adayların evraklarını düzenleyip yeniden gönderdiği öğrenildi.

YSK Kararı’nda şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 76’ncı maddesinde; en az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, askerlikle ilişiği olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemeyecekleri düzenlenmiştir.”

Karar örneğinin adaylara tebliği için Aksaray, Amasya, Ankara, Balıkesir, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Konya, Samsun ve Siirt İl Seçim Kurulu Başkanlıklarına gönderilecek ve Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce www.ysk.gov.tr internet adresinde yayımlanacak.

Gerekçeli karar ve aday listesine buradan ulaşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Siirt’te Eksik Evrakı Olan Bağımsız Adaylar İçin Son Gün Cuma!
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!