Öznur’un Resim Aşkı, Onu Birinci Yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çizdiği resimlerle adından sık sık söz ettiren ressam Öznur Mehmetoğlu, “Dünyamı resmettim. Resim çizmekle ilgili hayallerim oldu. O hayallerin peşinden gittim” dedi.

Büyük bir cevhere sahip olan 15 yaşındaki Diyarbakırlı ressam Öznur Mehmetoğlu, gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e, yeteneklerini ve elde ettiği başarılarının yanı sıra hedeflerini anlattı.

Keşfettiği Yeteneğini Anlattı

Resim çizmeye olan ilgisinin 6 yaşında başladığını vurgulayan Mehmetoğlu, “Resim çizmeye ablamın boya kalemlerini kullanarak başladım. Ablam benden önce resim çizmeyle ilgiliydi. Ben ablamın resimlerini gördükçe ondan ilham aldım. Bir gün boya kalemlerinin boşta olduğunu gördüm ve o an dedim ki, neden ben de resim çizmeye başlamayayım. Çünkü çocukken canlı renkler ilgimi çekiyordu. Ve o kalemlerle bir şeyler karalamaya başladım. Karaladıkça çizmek daha çok hoşuma gitti. Ve ilk başta canlı ve farklı renklerin iç içe geçişini izledim. Zamanla daha çok hoşuma gittiğini fark edince çizmeye devam ettim. Tabi ki bu süreçte yanımda sadece ablam vardı. 10 yaşıma kadar hiç kimseden yardım almadım. 10 yaşımdan sonra resim kurslarına başladım ve eğitimlere katıldım. Bu doğrultuda Bilim Sanat Merkezi’nin sınavına girdim ve resim bölümünü kazandım. Oradan devam ettim. Zamanla akrillik boya, sulu boya, pastal boya derken, yağlı boyaya geçmiş oldum” dedi.

“Güzel Sanatlar Lisesi’ne Birincilikle Girdim”

Kendisini şuan resim sanatına adadığını ifade eden Mehmetoğlu, “Resim alanında bir gelecek planladım ve gerçekten de hedeflerime ulaştım. Lise çağına gelince, karar vermem gereken bir soru vardı. Güzel sanatlar okumak istiyor muyum, yoksa resim çizmeyi sadece hobi olarak mı ilerleteyim? Bu soruyu defalarca kendime sordum. Daha sonra bu sanata hayatımı adapte etmek istediğime karar verdim. 8 ay boyunca sınavlara çalıştım ve Güzel Sanatlar Lisesi’ne birincilikle girdim” diye konuştu. 

Hissiyatlarını Resmediyor

Hayal dünyasını ve hissettikleri duygu yoğunluğunu resmettiğine değinen Mehmetoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“6-10 yaşlarımdayken o zamanki hayal dünyama göre, resimler çiziyordum. Hep hayatın pozitif ve iyilik üzerine kurulu olduğunu düşünürdüm ve o şekilde resimlerimi çizerdim. Özellikle de doğayı çizerdim. Ama büyüdükçe bakış açım tabi ki değişti. Kendimi kötü hissettiğimde kötülüğün de var olduğunu, sorumluluk aldıkça da tecrübelerim oldu ve olgunlaştım. Şuan geldiğim aşamada da resim çizme duygum farklılaştı ve daha çok gelişti. Büyüdükçe resim çizmek benim için hayatın gerçekliklerinden de bir kaçış haline geldi. Şuan daha çok koyu renkler kullanıyorum ve soyut çalışıyorum. Zihnimde objeleri oluşturuyorum o imgeleri canlandırdıktan sonra da resmediyorum. Daha çok soyut çalıştığım ve imgemden yola çıkarak çizdiğim resimler benimle bütünleşti ve öne çıktı diyebilirim. Bugüne kadar 3 tane kişisel sergim oldu. İlki pandemi dönemine denk geldi. Ulusal resim yarışmasına katıldım ve altın madalya ödül kazandım. Resim çizmek hayatıma çok şey kattı.”

“Babam Yeteneğimin Farkına Varınca Destek Oldu”

Babası sayesinde keşfedildiğini belirten Mehmetoğlu, o süreci şöyle anlattı:

“6 yaşında resim çizmeye başladığımda sadece ablama gösteriyordum. Zamanla ilgim arttı. Babam bunu fark edince, çevresine ‘benim kızım hep resim çiziyor. Ona ne katabilir ki’ soruları sorarak fikirsel anlamda yardım almaya çalıştı. Çevresi de, yeteneklerimin farkına varınca babamın bana destek vermem gerektiği noktasında onu ikna ettiler. Ve ardından Bilim Sanat Merkezi’ndeki sınavlara girdim. Sınavı kazandıktan sonra babamın bana olan bakış açısı değişti. Yeteneğimin farkına vardı. O günden sonra bana daha çok destek oldu, resim çizmeye olan ilgimi saygıyla karşıladı. Ve beni çeşitli projelerin içine kattı.”

ÖZNUR, AKRANLARINA SESLENDİ

Resim çizme dışında yazı yazma yeteneğinin de farkına vardığını belirten Mehmetoğlu, “Kompozisyon yazıyorum. Bu yeteneğim de kitapları çok fazla okumaya başlamamla gelişti. Çok kitap okuyorum. Ve şuan hissettiklerimi yazıyorum. Buradan benim gibi genç olan arkadaşlara da sesleniyorum, hayallerinizin peşinden gidin, yetenekleriniz varsa geliştirin ve kendinizi güzel yerlere taşıyın” dedi.

KIZI İÇİN, DESTEK İSTEDİ

Kızına büyük bir destek veren baba Aziz Mehmetoğlu ise, “Kızım büyük bir yetenek. Bu yeteneğin işlenmesi lazım. Evet ben kızıma elimden geldikçe destek oluyorum. Onun ileride çok büyük yerlere geleceğini görebiliyorum. Ama sadece benim desteğim yetersiz kalıyor. Kentteki kurum ve yetkililerin kazımın daha iyi yerlere gelmesi için destek vermelerini istiyorum. Lütfen bu cevheri hep birlikte büyütelim” çağrısı yaptı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Öznur’un Resim Aşkı, Onu Birinci Yaptı
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!