Şampiyon Keçi Irkları Siirt Üniversitesi’nde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması kapsamında ihtisaslaşan Siirt Üniversitesi, Avrupa Ülkelerinden şampiyon keçi satın alarak ‘Siirt Üniversitesi Küçükbaş Hayvan Payetleme Merkezi’ faaliyetlerine başladı.

Bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması kapsamında ihtisaslaşan, tarım ve hayvancılık alanında, Siirt’e yüksek verimli saf kültür ırkı hayvanların kazandırılması ve hayvancılığın gelişmesinde öncülük etmek maksadıyla hayata geçirilen ‘Siirt Üniversitesi Küçükbaş Hayvan Payetleme Merkezi’ faaliyetlerine başladı.

Şampiyon Keçi Irkları Siirt Üniversitesi’nde

Küçükbaş hayvan payetlemede Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan merkez; yüksek verimli kültür ırkı saf tekelere ait dondurulmuş spermaları muhafaza ederek başta Siirt olmak üzere ülke genelerinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin gelişmesini; böylece sektörel ve bölgesel olarak istihdam ve kalkınmanın artmasına katkı sunmayı hedeflemektedir.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak “Üniversitemizin 10 Yıllık Rüyası” olarak ifade ettiği Payetleme merkezi için Siirt’te hayvancılığın gelişmesinde itici bir güç olacağını ve böylece Siirt’te tarım ve hayvancılık sektörünün gelişmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Şampiyon Keçi Irkları Siirt Üniversitesi’nde

Siirt Üniversitesi “Küçükbaş Hayvan Reprodüktif Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi” çalışmalarında kullanılmak üzere alınacak olan keçileri incelemek üzere;  Doç. Dr. Yalçın Yaman, Dr. Öğretim Üyesi Ali Gülaydın ve İdari ve Mali İşler Şube Müdürü Özkan Yıldız’dan oluşan heyet üstün et ve süt verimi kabiliyetine sahip keçi ırklarından seçim yapmak üzere bazı Avrupa Ülkelerine ziyarette bulundular.

Şampiyon Keçi Irkları Siirt Üniversitesi’nde

Yapılan tetkik ve incelemeler neticesinde ziyarette bulunan heyet bölgenin iklim koşullarına uyum sağlayabilecek İspanya’ya özgü sütçü bir ırk olan Murcia-Granada keçi cinsi; 15 erkek 20 dişi, Macaristan’dan et ve süt verimi yüksek ve afrika orjinli olduğu için sıcak iklime adapte olabilen, kalitesiz meraları iyi değerlendirebilen Anglo-Nubian keçi cinsi; 11 erkek 19 dişi ve Almanya’dan et verim kapasitesi yönünden üstün bir ırk olan Boer cinsi; 15 erkek 25 dişi keçi satın alındı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Şampiyon Keçi Irkları Siirt Üniversitesi’nde
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!