Şırnak’ta Baba Mesleğine Sadece O Sahip Çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şırnak’ta baba mesleği demir dövme sanatını 60 yıldır devam ettiren Bartan, güç ve kuvvet isteyen bu mesleği herkes yapamadığını söyledi.

Şırnak’ta 60 yıldan bu yana demir dövme işini yapan ve halk arasında Rameye Hedat olarak bilinen Ramazan Bartan, baba mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor.

Dönemin Kürt ve Ermeni Kökenli Ustasıydı

Şırnaklı demir dövme ustası Ramazan Bartan, Ermeni kökenli Mıhu Minassa’dan kalan ve Kürtçe’de de Hedat olarak bilinen demir dövme mesleğini devam ettirmeye çalışıyor.
10 yaşında babasının yanında başladığı demir dövme mesleğini babasınında Ermeni asıllı Mıhu Minassa’dan öğrendiğini ifade eden Ramazan Bartan,”Yıllar önce büyük bir değere sahip olan bu meslek teknolojinin gelişmesi ile birlikte her ne kadar kaybolmakla yüze yüze kalsa bile yoğun bir ilgi görüyor.” dedi.

Şırnak’ta Baba Mesleğine Sadece O Sahip Çıktı

Misafirlerini Közde Çay İle Ağırlıyordu

İşyerine gelen müşterilerini közde çay yaparak ağırlayan Bartan, müşterilerin getirdiği dehre (Dase), balta gibi araçlara şekil vererek kullanmaya hazır hale getiriyor. Dehre (Dase), balta gibi araç gereçler özellikle köylerde vatandaşların günlük hayatta kullandığı araç gereçlerin başında geliyor.

Şırnak’ta Baba Mesleğine Sadece O Sahip Çıktı

Demir Dövme Mesleği Güç Ve Kuvvet İster

Şırnak’ta babasından kalan mesleği bugüne kadar getiren (Rame hedat) olarak bilinen Ramazan Bartan’a günlük işlerde oğlu Rüstem yardımcı oluyor. Teknoloji bileme makinası sayesinde o da ancak bıçakları keskinleştiriyor. Rüstem Bartan, baba mesleğinin güç ve kuvvetle yapılan iş olduğunu söyleyerek, bu mesleğin herkesin yapamayacağını ifade ediyor ve ekliyor; “Babamın çok zahmetli ve oldukça meşakkat isteyen bir işi var. Çok yorucu olan bu işi abilerim amcamlarım biliyor ama onlar bu işin zorluğundan dolayı bıraktılar bu mesleği. Bende gücümün yettiği kadar babama yardımcı olmaya ve ata mesleği olan demir dövme sanatına katkıda bulunmaya çalışıyorum.” dedi.

Şırnak’ta Baba Mesleğine Sadece O Sahip Çıktı

Cizrem Gazetesi – Rahmet Yürük

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Şırnak’ta Baba Mesleğine Sadece O Sahip Çıktı
Haber bültenimize abone olun ve tüm haberlerden anında haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

NE Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!